Układ hamulcowy składa się z dwóch obwodów hydraulicznych. W przypadku usterki jednego z obwodów, posiadasz możliwość zahamowania dwóch kół.
OSTRZEŻENIE Zachowaj szczególną ostrożność podczas hamowania, przyspieszania lub redukcji biegu na śliskiej nawierzchni.
Gwałtowne hamowanie lub przyspieszanie może spowodować poślizg kół i doprowadzić do wypadku.
Hamulce wspomagane podciśnieniowo
System wspomagania hamulców wykorzystuje podciśnienie wytwarzane w silniku. Jeżeli silnik zgaśnie, możesz zatrzymać pojazd, naciskając pedał hamulca. Jednak do zatrzymania pojazdu wymagana będzie większa siłanacisku na pedał hamulca. Droga hamowania będzie dłuższa.
OSTRZEŻENIE
Gdypowoli całkowiciewciśnieszpedał hamulca, możesz usłyszeć szczęknięcie i odczuć nieznaczne pulsowanie. Jest to normalne i oznacza, że układ wspomagania hamowania działa poprawnie (jeśli na wyposażeniu).
Używanie hamulców
Unikaj opierania stopy na pedale hamulca podczas jazdy. Powoduje to przegrzewanie się hamulców, szybsze zużycie okładzin szczęk/klocków i zwiększenie zużycia paliwa.
W celu ograniczenia zużycia hamulców i zapobiegnięcia ich przegrzaniu się, przed zjazdem z wzniesienia lub długiej pochyłości zmniejsz prędkość i zredukuj bieg. Przegrzanie się hamulców może zmniejszyć ich skuteczność i doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem.
Zachowaj szczególną ostrożność podczas hamowania, przyspieszania lub redukcji biegu na śliskiej nawierzchni. Gwałtowne hamowanie lub przyspieszanie może spowodować poślizg kół i doprowadzić do wypadku.
Mokre hamulce
Podczas mycia pojazdu lub jazdy przez wodę może dojść do zamoczenia hamulców. Może to spowodować wydłużenie drogi hamowania i ściąganie pojazdu na jedną stronę podczas hamowania.
Abywysuszyć hamulce, prowadzącpojazdzbezpieczną prędkością, delikatnie naciskaj pedał hamulca w celu ich rozgrzania. Kontynuuj powyższą czynność, dopóki hamulce nie powrócą do normalnego stanu. Dopóki hamulce nie będą wpełni sprawne, unikaj jazdyzdużą prędkością.
Jazda pod górę
Podczas ruszania na stromym wzniesieniu operowanie pedałem hamulca lub pedałem hamulca i sprzęgła (modele z manualną skrzynią biegów) może być utrudnione. Użyj hamulca ręcznego w celu unieruchomienia pojazdu. Nie ruszaj z półsprzęgła (modele z manualną skrzynią biegów). Gdy będziesz gotowy do ruszenia, upewnij się, że dźwignia zmiany biegówznajduje się w odpowiedniej pozycji jazdy do przodu lub jazdy do tyłu, zwolnij hamulec postojowynaciskając pedał gazu i zwalniając pedał sprzęgła (modelezmanualną skrzynią biegów) lubnaciskającpedał gazu (modelezautomatyczną skrzynią biegów). JeśliTwój pojazdposiada elektryczny hamulec postojowy, zostanie on automatycznie zwolniony po naciśnięciu pedału gazu (modele DCT).
Zjeżdżanie z wzniesienia
Podczas zjeżdżania z wzniesień skuteczne jest hamowanie silnikiem.
Dźwignia zmiany biegów (modele z manualną skrzynią biegów) powinnabyćustawionanabiegu na tyle niskim, aby uzyskać wystarczająco silne hamowanie silnikiem.
W przypadku modeli DCT, w trybie manualnej zmiany biegów należy użyć biegu odpowiednio niskiego, aby uzyskać wystarczająco silne hamowanie silnikiem.
Regulacja hamulca postojowego
Jeżeliwystąpi zmniejszenie skuteczności działania hamulca postojowego lub jeśli wymieniono szczęki i/lub bębny/tarczehamulca, zawsze wyreguluj szczęki hamulca postojowego, aby zapewnić optymalne działanie hamulca.
Procedura ta opisana jest w instrukcji serwisowejimożebyćwykonanaprzez Centrum INFINITI lub profesjonalną stację obsługi
OSTRZEŻENIE Układ zapobiegający blokowaniu się kół (ABS) jest zaawansowanym technicznie urządzeniem, jednak nie jest w stanie zapobiec wypadkom spowodowanym prowadzeniem pojazduwsposóbnierozważnylub niebezpieczny.
Układ pomagazachować kontrolę nadpojazdem podczas hamowania na śliskich nawierzchniach.
Pamiętaj, że droga hamowania na śliskich nawierzchniach jest dłuższa niżwnormalnychwarunkach, nawet przy włączonym układzie ABS. Droga hamowania może być dłuższa na nierównych drogach pokrytych żwirem lub śniegiem albo podczas jazdy z założonymi łańcuchami śniegowymi. Zawsze zachowuj bezpieczną odległość od pojazdu jadącego przed tobą.Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na kierowcy.
Typ i stan opon takżemogą mieć wpływ na skuteczność hamowania.
(Patrz punkt "Koła i opony" w rozdziale "9. Informacje techniczne"
Układ zapobiegający blokowaniu się kół (ABS) kontroluje działanie hamulców tak, aby nie dopuścić do zablokowania się kół podczas gwałtownego hamowania lub hamowania na śliskiej nawierzchni. Na podstawie informacji o prędkości obrotowej kół układ reguluje ciśnienie płynu hamulcowego dla poszczególnych kół, zapobiegając ich blokowaniu się i poślizgowi. Zapobiegając blokowaniu się kół układ pomaga kierowcy w utrzymaniu kontroli nad pojazdem i zmniejszeniu ryzykawypadnięcia z trasy czy obrócenia się pojazdu na śliskich nawierzchniach.
Używanie systemu
Wciśnij i przytrzymaj pedał hamulca. Wciśnij pedał hamulcawsposóbzdecydowany i jednostajny - nie pompuj pedału. Układ ABS włączy się, aby zapobiec zablokowaniu się kół. Kieruj pojazdem unikając przeszkód na drodze.
OSTRZEŻENIE Nie pompuj pedału hamulca.Wprzeciwnym razie droga hamowania wydłuży się.
Funkcja diagnostyczna
Układ ABS wyposażony jest w elektroniczne czujniki, elektryczne pompy, elektromagnetyczne zawory hydrauliczne i komputer. Komputer układu ABS posiada funkcję diagnostyczną, sprawdzającą poprawne działanie układu po każdym uruchomieniu silnika i podczas powolnej jazdy w przód lub w tył. Podczas tego testu możesz usłyszeć odgłosy "stukania" i/lub poczuć pulsowanie pedału hamulca. Jest to normalne i nie stanowi oznaki usterki. Jeśli komputer wykryje usterkę, wyłączy układ ABS, a na tablicy rozdzielczej zaświeci się lampka ostrzegawczaukładu.
Wtakiej sytuacji układ hamulcowy działanormalnie, lecz bez funkcji zapobiegania blokowaniu się kół. Jeżeli lampka ostrzegawcza układu ABS zapali się podczas działania funkcji diagnostycznej lub w trakcie jazdy, skieruj pojazd do sprawdzenia w Centrum INIFINITI lub wykwalifikowanymwarsztacie.
Normalne działanie
Układ ABS działa przy prędkościach powyżej 5-10 km/h (3-6 MPH). Prędkość ta zmienia się w zależności od warunków drogowych.
Jeśli układ wykryje, że jedno lub kilka kół wkrótce się zablokuje, siłownik zacznie zwiększać i zmniejszać ciśnienie hydrauliczne w bardzo krótkich odstępach czasu. Proces ten przypomina bardzo szybkie pompowanie pedału hamulca.
Podczas działania siłownika możesz wyczuć pulsowanie pedału hamulca, drgania i usłyszeć hałas dochodzący spod pokrywy przedziału silnika.
Jest to normalne i oznacza, że układ ABS funkcjonuje poprawnie. Pulsowanie pedałumoże jednak oznaczać, żewarunki nadrodze nie są bezpieczne i wymagana jest wzmożona ostrożność podczas jazdy.
Automatyczna skrzynia biegów
Automatyczna skrzynia biegów
umożliwia manualną zmianę biegów
(tryb manualny) lub automatyczną
zmianę biegów (tryb automatyczny).
Wyświetlacz skrzyni
biegów
Aktualny tryb pracy lub bieg
sygnalizowany jest na wyświetlaczu. ...