Chevrolet Cruze (Generacja I): Telefon

Chevrolet Cruze (Generacja I) –> System audio-nawigacyjny –> Telefon

Informacje ogólne

Interfejs telefonu (jeśli na wyposażeniu) umożliwia prowadzenie rozmów telefonicznych za pomocą mikrofonu i głośników samochodowych, a także obsługę najważniejszych funkcji telefonu komórkowego za pomocą systemu audio-nawigacyjnego. Aby możliwe było korzystanie z interfejsu, telefon komórkowy musi być z nim połączony przez łącze Bluetooth.

Interfejs telefonu opcjonalnie można obsługiwać poprzez system rozpoznawania mowy.

Niektóre telefony komórkowe nie obsługują wszystkich funkcji interfejsu. Dostępne funkcje zależą od używanego modelu telefonu i operatora sieci komórkowej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi telefonu komórkowego lub u przedstawiciela operatora sieci komórkowej.

Ważne informacje dotyczące obsługi i bezpieczeństwa ruchu drogowego

Ostrzeżenie

Telefony komórkowe wykazują oddziaływanie na otoczenie. Z tej przyczyny przygotowano przepisy i wytyczne w zakresie bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do korzystania z funkcji telefonu należy się z nimi zapoznać.

Ostrzeżenie

Korzystanie z trybu głośnomówiącego podczas jazdy może być niebezpieczne, ponieważ prowadzenie rozmów telefonicznych osłabia koncentrację. Na czas korzystania z tego trybu należy zaparkować pojazd. Należy postępować zgodnie z przepisami kraju, w którym się przebywa.

Nie należy zapominać o szczególnych przepisach obowiązujących na określonych obszarach i zawsze wyłączać telefon komórkowy, jeśli jest to zakazane, jeśli telefon powoduje zakłócenia lub w przypadku możliwości wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Bluetooth

Interfejs telefonu obsługuje profil Bluetooth Handsfree Profile w wersji 1.5 i został zaprojektowany zgodnie ze specyfikacją Bluetooth Special Interest Group (SIG).

Obsługa systemu rozpoznawania mowy

W sytuacjach awaryjnych nie należy korzystać z systemu rozpoznawania mowy, ponieważ stres powoduje znaczną zmianę głosu i polecenia głosowe nie są rozpoznawane przez system dostatecznie dobrze, by szybko ustanowić żądane połączenie.

Elementy sterujące

Poniżej wyszczególniono najważniejsze elementy sterujące do obsługi telefonu: Przycisk : wyświetlanie
głównego menu telefonu.

Elementy sterujące na kierownicy: odbieranie połączenia,
włączanie rozpoznawania mowy.

  kończenie/odrzucanie
połączenia, wyłączanie rozpoznawania mowy.

Interfejs telefonu opcjonalnie można obsługiwać poprzez system rozpoznawania mowy   207.

Podłączanie

Interfejs telefonu jest włączany i wyłączany wraz z zapłonem pojazdu.

Gdy zapłon jest wyłączony, interfejs telefonu można włączać i wyłączać poprzez menu systemu audionawigacyjnego.

Istnieje możliwość nawiązania połączenia między telefonem komórkowym i interfejsem telefonu przez łącze Bluetooth. Aby to było możliwe, telefon komórkowy musi obsługiwać technologię Bluetooth.

Aby można było ustanowić połączenie Bluetooth, interfejs telefonu musi być włączony, a funkcja Bluetooth musi być uaktywniona.

Informacje dotyczące funkcji Bluetooth telefonu komórkowego znajdują się w instrukcji obsługi telefonu.

Podłączanie urządzeń przez Bluetooth

Bluetooth jest standardem komunikacji radiowej używanym do tworzenia połączenia bezprzewodowego, np. telefonu z innymi urządzeniami. Za pomocą tego połączenia można przesyłać informacje, takie jak książka telefoniczna, listy połączeń, nazwa operatora sieci komórkowej i siła sygnału. Dostępność funkcji może być ograniczona w zależności od modelu telefonu.

Do ustanowienia połączenia Bluetooth z interfejsem telefonu konieczne jest, aby funkcja Bluetooth w telefonie komórkowym była aktywna, a sam telefon musi być skonfigurowany jako "widoczny" w sieci bezprzewodowej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w instrukcji obsługi telefonu.

Menu Bluetooth

Nacisnąć przycisk CONFIG.


Wybrać pozycję Ustawienia telefonu, a następnie Bluetooth.

Uaktywnianie połączeń Bluetooth Jeśli funkcja Bluetooth interfejsu telefonu jest wyłączona: ustawić opcję Aktywacja na Włącz. i potwierdzić wyświetlony komunikat.

Lista urządzeń

Po podłączeniu po raz pierwszy telefonu komórkowego do interfejsu telefonu za pośrednictwem połączenia Bluetooth telefon ten jest zapisywany na liście urządzeń.

Na liście urządzeń można zapisać
maksymalnie 5 telefonów komórkowych.

Podłączanie telefonu komórkowego po raz pierwszy

Gdy telefon jest dodany jako urządzenie głośnomówiące, użytkownik może nawiązywać lub odbierać połączenia i korzystać z innych funkcji za pośrednictwem interfejsu telefonu. Zakres dostępnych funkcji zależy od telefonu komórkowego. Gdy telefon komórkowy jest podłączony do interfejsu, można go obsługiwać tak jak zwykle. Należy pamiętać, że bateria telefonu komórkowego może rozładowywać się szybciej niż zazwyczaj ze względu na jednoczesne normalne działanie telefonu i aktywne połączenie Bluetooth.


Wybrać pozycję Dodaj urządzenie (głośnomówi ące). Zostaje wyświetlony kod Bluetooth, który należy wprowadzić w telefonie komórkowym.

Uwaga

Z systemem może być jednocześnie sparowanych maksymalnie 5 urządzeń. Aby sparować kolejne urządzenie, należy najpierw usunąć jedno z istniejących urządzeń.

Od tego momentu interfejs telefonu może zostać wykryty przez inne urządzenia Bluetooth.

Gdy interfejs zostanie wykryty przez telefon komórkowy, na ekranie telefonu zostanie wyświetlone zapytanie o kod Bluetooth.

Gdy telefon komórkowy zostanie
wykryty przez interfejs, zostanie wyświetlony monit o potwierdzenie ustanowienia połączenia.

Telefon komórkowy zostanie umieszczony na liście urządzeń i będzie go można obsługiwać poprzez interfejs.

Zmiana kodu Bluetooth

Po pierwszym ustanowieniu połączenia Bluetooth z interfejsem telefonu wyświetlany jest kod domyślny. Kod domyślny można w dowolnym momencie zmienić. Ze względów bezpieczeństwa podczas łączenia (tzw. parowania) urządzeń należy używać czterocyfrowego, losowo wybranego kodu.

Wybrać pozycję Zmień kod
Bluetooth. W wyświetlonym menu zmienić kod Bluetooth i potwierdzić zmodyfikowaną wersję przy pomocy opcji OK.

Podłączanie telefonu komórkowego zapisanego na liście urządzeń

Wybrać żądany telefon komórkowy,
a następnie wybrać opcję Wybierz w wyświetlonym menu.

Gdy telefon komórkowy zostanie wykryty przez interfejs, zostanie wyświetlony monit o potwierdzenie ustanowienia połączenia.

Telefon komórkowy można obsługiwać za pomocą interfejsu.

Uwaga

Jeśli urządzenie nie połączy się, należy sprawdzić, czy na ekranie urządzenia widoczna jest nazwa systemu telefonicznego pojazdu.

Jeśli nazwy nie ma na ekranie, należy usunąć urządzenie z listy i ponownie podłączyć jako nowe urządzenie.

Usuwanie telefonu komórkowego z listy urządzeń

Wybrać żądany telefon komórkowy z listy urządzeń. W wyświetlonym menu wybrać pozycję Usuń i potwierdzić wyświetlony komunikat.

Regulacja sygnału dzwonka

Aby zmienić sygnał dzwonka: Nacisnąć przycisk CONFIG.

Wybrać pozycję Ustawienia telefonu, a następnie Dźwięk dzwonka.

Wybrać żądaną opcję.

Aby zmienić głośność sygnału dzwonka: Gdy słychać sygnał dzwonka, obrócić pokrętło systemu
audionawigacyjnego lub nacisnąć przyciski + / - na kierownicy.

Przywracanie ustawień fabrycznych telefonu komórkowego Wybrać pozycję Ustawienia telefonu, a następnie Przywróć ustawienia fabryczn..

Obsługa

Wprowadzenie

Po ustanowieniu połączenia Bluetooth pomiędzy telefonem komórkowym a systemem audionawigacyjnym można używać systemu do obsługi różnych funkcji telefonu.

Za pomocą systemu audionawigacyjnego można np. ustanowić połączenie z numerami telefonicznymi zapisanymi w telefonie komórkowym lub je zmienić.

Uwaga

W trybie głośnomówiącym obsługa telefonu komórkowego nadal jest możliwa, np. odbieranie połączeń lub regulacja głośności.

Po ustanowieniu połączenia pomiędzy telefonem komórkowym a systemem audio-nawigacyjnym następuje kopiowanie danych telefonu komórkowego do systemu.

W zależności od modelu telefonu może to zająć trochę czasu. Podczas kopiowania danych obsługa telefonu za pomocą systemu audionawigacyjnego jest możliwa tylko w ograniczonym stopniu.

Niektóre telefony nie obsługują wszystkich funkcji interfejsu telefonu.

Dlatego też zakres funkcji określonych telefonów może się różnić od opisanego. Więcej informacji można znaleźć w instrukcji obsługi używanego adaptera telefonu.

Ustawianie głośności funkcji głośnomówiącej

Obrócić pokrętło systemu
audionawigacyjnego lub nacisnąć przyciski + / - na kierownicy.

Wybieranie numeru telefonu

Jeśli główne menu telefonu jest
aktywne, nacisnąć pokrętło MENU, aby otworzyć menu obsługi telefonu.

Dostępnych jest kilka opcji wybierania numerów telefonu oraz korzystania z książki telefonicznej i list połączeń.

Ręczne wprowadzanie numeru

Wybrać Wpisz numer, a następnie
wprowadzić żądaną sekwencję cyfr.

Wybrać , aby nawiązać połączenie.


Aby wyświetlić menu książki telefonicznej, wybrać opcję .


Książka telefoniczna

Po ustanowieniu połączenia telefonu z systemem zawartość książki telefonicznej telefonu jest porównywana z książką telefoniczną w pamięci tymczasowej, pod warunkiem że użyto tego samego telefonu i tej samej karty SIM.

Podczas trwania tego procesu nowo dodane numery są niewidoczne.

Jeśli podłączono inny telefon lub użyto innej karty SIM, książka telefoniczna jest kopiowana w całości. W zależności od modelu telefonu proces ten może potrwać kilka minut.

Wybieranie numeru telefonu z książki telefonicznej

Wybrać pozycję Książka
telefoniczna. Z wyświetlonego menu wybrać pierwszą literę nazwy poszukiwanego kontaktu, aby zawęzić listę wpisów książki telefonicznej do wyświetlenia.

Uwaga


Wpisy do książki telefonicznej są przenoszone z telefonu komórkowego. Prezentacja oraz kolejność wpisów książki telefonicznej może być inna na wyświetlaczu systemu Infotainment i wyświetlaczu telefonu komórkowego.

Po dokonaniu wstępnej selekcji: wybrać żądany wpis z książki telefonicznej, aby wyświetlić numery zapisane dla danego kontaktu.

Wybrać żądany numer, aby rozpocząć łączenie.

Listy połączeń

Za pośrednictwem menu Listy
rozmów można przeglądać połączenia przychodzące, wychodzące i nieodebrane, a także wybierać numery telefonów. W celu rozpoczęcia wybierania numeru: wybrać żądaną listę połączeń, pozycję na liście, a następnie numer telefonu.

Połączenia przychodzące

Po nadejściu połączenia przychodzącego wyświetlane jest menu umożliwiające odebranie lub odrzucenie połączenia.

Wybrać żądaną opcję.

Funkcje dostępne podczas rozmowy telefonicznej

Podczas trwania połączenia telefonicznego nacisnąć pokrętło MENU, aby otworzyć podmenu.

W zależności od bieżącej sytuacji i zakresu funkcji telefonu komórkowego dostępne są różne opcje:

  • Rozłącz się: rozłączanie połączenia telefonicznego.
  • Połącz się z numerem: wprowadzanie numeru telefonu w celu wykonania drugiego połączenia lub przesłania numeru jako sygnalizacji tonowej (DTMF), np. w przypadku poczty głosowej lub bankowych usług telefonicznych.
  • Odłącz rozmowę: odłączanie połączenia z uczestnikiem telekonferencji.
  • Złącz rozmowy: złączanie dwóch połączeń, gdy aktywnych jest kilka połączeń.
  • Przełącz rozmowy: przełączanie pomiędzy połączeniami, gdy aktywnych jest kilka połączeń.
  • Wycisz rozmowę: wyciszanie połączenia.

Telefony komórkowe i radia CB

Instrukcje montażu i obsługi

Podczas instalacji i korzystania z telefonu komórkowego należy przestrzegać zaleceń montażowych i instrukcji obsługi producenta telefonu i zestawu głośnomówiącego. W przeciwnym razie może dojść do unieważnienia homologacji typu pojazdu (patrz: dyrektywa 95/54/ WE).

Warunki bezproblemowej eksploatacji telefonu komórkowego:

odpowiednio zainstalowana antena zewnętrzna, zapewniająca maksymalny zasięg,

maksymalna moc nadawcza 10 W,

montaż telefonu w odpowiednim miejscu, patrz uwaga 49.

Przed przystąpieniem do instalacji warto zasięgnąć informacji na temat odpowiednich miejsc montażu anteny zewnętrznej i uchwytu telefonu oraz na temat korzystania z urządzeń o mocy nadawczej powyżej 10 W.

Zestawu głośnomówiącego bez anteny zewnętrznej zgodnego ze standardem telefonii GSM 900/1800/1900 oraz UMTS można używać wyłącznie wtedy, gdy maksymalna moc nadawcza telefonu komórkowego nie przekracza 2 W w przypadku korzystania z sieci GSM 900 oraz 1 W w innych przypadkach.

Ze względów bezpieczeństwa nie należy korzystać z telefonu podczas prowadzenia samochodu. Nawet korzystanie z zestawu głośnomówiącego może odwracać uwagę kierowcy.

Ostrzeżenie

Urządzenia radiowe oraz telefony komórkowe niezgodne z powyższymi standardami mogą być używane wyłącznie w przypadku podłączenia ich do anteny zamontowanej na zewnątrz samochodu.

Przestroga

W przypadku niezastosowania się do obowiązujących instrukcji korzystanie w pojeździe z telefonów komórkowych i urządzeń radiowych bez anteny zewnętrznej może być przyczyną nieprawidłowego działania podzespołów elektronicznych samochodu.

Rozpoznawanie mowy

...

Układy sterowania ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji

...

Zobacz tez:

Brak paliwa (diesel)
W przypadku samochodów wyposażonych w silnik HDi po wyczerpaniu paliwa należy ponownie zassać paliwo do układu paliwowego; patrz odpowiedni rysunek przedstawiający komorę silnika. W rubryce "Zabezpieczenie przed pomyłką przy tankowaniu (diesel)" znaleźć można informacje na temat urządzenia zapobiegającego po ...

Zabezpieczanie samochodu
Zabezpieczenie przed kradzieżą Ostrzeżenie Nie uaktywniać blokady, gdy w samochodzie znajdują się pasażerowie! Otwarcie drzwi od wewnątrz nie będzie możliwe. Uaktywnienie układu powoduje zablokowanie wszystkich drzwi w taki sposób, że nie ma możliwości ich otwarcia zarówno od zewnątrz, jak i od wewn& ...

Categorie