Przestrzegać instrukcji i wytycznych ŠKODA AUTO a.s. podczas wykonywania dostosowań, napraw lub zmian technicznych Państwa samochodu.
Dotrzymywanie wytycznych i wskazówek producenta samochodu jest w interesie bezpieczeństwa eksploatacji i dobrego stanu technicznego Państwa samochodu.
Daje także pewność, że po wprowadzeniu dostosowań, zmian technicznych i wykonaniu napraw samochód będzie spełniał wymogi obowiązujących przepisów kodeksu drogowego.
Przed zakupem akcesoriów, części lub przed wykonaniem wszystkich dostosowań, napraw lub zmian technicznych Państwa samochodu należy zawsze skonsultować się z partnerem handlowym ŠKODA strona 179.
UWAGA
■ Niewłaściwie wykonane prace w samochodzie mogą być przyczyną zakłóceń w działaniu - ryzyko wypadku!
■ Ingerencja w podzespoły elektroniczne i ich oprogramowanie może prowadzić do zakłóceń w działaniu. Zakłócenia te, ze względu na wzajemne powiązanie podzespołów elektronicznych, mogą wpływać na prawidłową pracę układów, których bezpośrednio ingerencja nie dotyczy. Może to mieć znaczący negatywny wpływ na bezpieczeństwo eksploatacji samochodu i powodować zwiększenie zużycia części.
Informacja dotycząca środowiska
Właściciel samochodu powinien przechowywać dokumentację techniczną obejmującą zmiany dokonane w samochodzie i okazać ją podczas złomowania samochodu. W ten sposób zapewnia się przetworzenie złomowanego samochodu zgodnie z przepisami o ochronie środowiska naturalnego.
Informacja
■ Dostosowania i zmiany techniczne najlepiej zlecić specjalistycznej stacji obsługi.
■ Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń powstałych wskutek wykonywania przeróbek bez zgody producenta Książka serwisowa.
■ ŠKODA nie ponosi odpowiedzialności za produkty niedopuszczone przez ŠKODA AUTO a.s., mimo że może chodzić o produkty z urzędową homologacją lub certyfikacją.
■ Zalecamy, by używać w pojeździe tylko oryginalnych części zamiennych ŠKODA i oryginalnych akcesoriów ŠKODA posiadających wyraźne dopuszczenie producenta. Są one niezawodne, bezpieczne i nadają się do Państwa samochodu.
■ Oryginalne akcesoria ŠKODA i oryginalne części zamienne ŠKODA można kupić i zamontować u partnerów handlowych ŠKODA.
W wielu krajach istnieje określony przepisami wymóg, by samochód okresowo poddawać badaniom technicznym w celu sprawdzenia, czy jego stan techniczny umożliwia bezpieczną eksploatację. Takie badania techniczne mogą przeprowadzać warsztaty i stacje kontroli pojazdów posiadające zezwolenie ustawodawcy.
Partnerzy serwisowi ŠKODA są poinformowani o koniecznych kontrolach wymaganych przepisami ustawy i na życzenie przygotują samochód w ramach obsługi serwisowej do kontroli lub zadbają o jej przeprowadzenie. Specjalistyczne stacje obsługi mogą bezpośrednio wykonać badania techniczne na życzenie klienta, jeśli posiadają zezwolenie na wykonywanie takich badań. Dzięki temu zaoszczędzą Państwo czas i pieniądze.
Jeżeli zdecydują się Państwo samodzielnie zlecić przygotowanie samochodu do badań technicznych wymaganych przepisami ustawy w uprawnionej placówce, zalecamy wcześniejszą konsultację z doradcą technicznym partnera serwisowego ŠKODA.
Doradca techniczny udzieli Państwu informacji, na co jego zdaniem należy zwrócić uwagę, by pojazd przeszedł badania techniczne możliwie bezproblemowo.
W ten sposób można uniknąć dodatkowych wydatków związanych z ewentualnym dodatkowym badaniem.
Partnerzy serwisowi ŠKODA są wyposażeni w nowoczesne, specjalnie opracowane narzędzia i przyrządy. Personel jest fachowo przeszkolony i podczas wykonywania dostosowań, napraw i zmian technicznych ma dostęp do bogatego asortymentu oryginalnych części zamiennych ŠKODA oraz oryginalnych akcesoriów ŠKODA.
Wszyscy partnerzy serwisowi ŠKODA pracują według najnowszych wytycznych ŠKODA AUTO a.s. Dzięki temu wszystkie prace serwisowe i naprawcze są wykonywane zawsze na czas i w odpowiedniej jakości. Dotrzymywanie wytycznych i wskazówek producenta samochodu jest w interesie bezpieczeństwa eksploatacji i dobrego stanu technicznego Państwa samochodu.
Partnerzy serwisowi ŠKODA są dobrze przygotowani do dbania o Państwa samochód i zapewniają odpowiednią jakość usług. Dlatego zalecamy Państwu zlecanie wykonywania wszystkich dostosowań, napraw i zmian technicznych samochodu partnerowi serwisowemu ŠKODA.
W Państwa samochodzie zalecamy stosowanie oryginalnych części ŠKODA, ponieważ tylko takie części są dopuszczone przez producenta ŠKODA AUTO a.s. i posiadają jego zezwolenie. Części oryginalne są w pełni zgodne z przepisami ŠKODA AUTO a.s. w odniesieniu do wersji, wymiarów i materiałów oraz są identyczne z częściami stosowanymi w produkcji seryjnej.
W odniesieniu do tych produktów ŠKODA AUTO a.s. może odpowiadać za ich bezpieczeństwo, niezawodność i długi okres działania. Z tego powodu zalecamy Państwu używanie jedynie oryginalnych części ŠKODA.
ŠKODA AUTO a.s. zapewnia kompletny asortyment oryginalnych części ŠKODA nie tylko przez cały okres produkcji określonego modelu samochodu, lecz także zaopatruje rynek przez co najmniej 15 lat po zakończeniu produkcji seryjnej w części eksploatacyjne i przez co najmniej 10 lat w inne części samochodowe.
Partnerzy serwisowi ŠKODA ponoszą odpowiedzialność za wszelkie wady sprzedawanych oryginalnych części ŠKODA przez okres 2 lat zgodnie z przepisami ustawowymi o odpowiedzialności sprzedawcy za wady fizyczne, o ile w umowie sprzedaży nie ustalono inaczej. Przez ten okres należy przechowywać potwierdzony certyfikat gwarancji oraz fakturę za zakup tych części jako dokumenty potwierdzające datę rozpoczęcia okresu gwarancyjnego.
Naprawy nadwozia
Samochody marki ŠKODA są skonstruowane w taki sposób, aby w razie uszkodzenia nadwozia wystarczyło wymienić tylko te części, które rzeczywiście zostały uszkodzone.
Zanim zdecydują się Państwo zlecić wymianę uszkodzonych części nadwozia, należy zapytać w specjalistycznej stacji obsługi, czy części tych nie da się naprawić.
Naprawy części nadwozia są zasadniczo tańsze niż ich wymiana.
Jeśli zechcą Państwo dodatkowo wyposażyć swój samochód, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie: Zalecamy stosowanie oryginalnych akcesoriów ŠKODA w Państwa samochodzie.
Akcesoria te zostały sprawdzone przez ŠKODA AUTO a.s. pod względem niezawodności, bezpieczeństwa i przydatności specjalnie dla wybranego przez Państwa typu samochodu. Pomimo ciągłej obserwacji rynku nie możemy zagwarantować, że inne produkty mogą być stosowane w Państwa samochodzie.
Nie zapewnia tego nawet ich urzędowa homologacja czy certyfikacja wydana przez odpowiednią instytucję państwową.
Wszystkie rodzaje wyposażenia dodatkowego i akcesoriów są poddawane wymagającemu procesowi kontroli w dziale rozwoju technicznego (kontrola techniczna) i w dziale oceny jakości (kontrola kliencka). Tylko gdy wszystkie testy wypadną pozytywnie, wyrób wchodzi w zakres oryginalnych akcesoriów ŠKODA.
W zakres oferty oryginalnych akcesoriów ŠKODA wchodzi także kompetentne doradztwo, a na życzenie także fachowe zamontowanie.
Partnerzy serwisowi ŠKODA ponoszą odpowiedzialność za wszelkie braki oryginalnych akcesoriów ŠKODA, w przypadku ich sprzedaży przez okres 2 lat po ich zamontowaniu lub przekazaniu, zgodnie z przepisami ustawowymi o odpowiedzialności sprzedawcy za wady fizyczne, o ile w umowie sprzedaży lub innych postanowieniach nie ustalono inaczej. Przez ten okres należy przechowywać potwierdzony certyfikat gwarancji oraz fakturę za zakup tych akcesoriów jako dokumenty potwierdzające datę rozpoczęcia okresu gwarancyjnego.
Ponadto u partnerów serwisowych ŠKODA oczywiście można zakupić także środki niezbędne do pielęgnacji samochodu i wszystkie części, które podlegają naturalnemu zużyciu, jak na przykład opony, akumulatory, żarówki czy pióra wycieraczek.
Informacja
Akcesoria zatwierdzone przez spółkę ŠKODA AUTO a.s. są oferowane za pośrednictwem partnerów handlowych ŠKODA we wszystkich krajach, w których ŠKODA AUTO a.s. posiada sieć dystrybutorów lub punktów serwisowych. Realizowane jest to w szczególności w formie drukowanego katalogu oryginalnych akcesoriów ŠKODA, w formie samodzielnie drukowanych prospektów lub w formie ofert oryginalnych akcesoriów ŠKODA na stronach internetowych partnerów handlowych ŠKODA.
Jeżeli Państwa nowy samochód jest wyposażony w spoiler na przednim zderzaku w połączeniu ze spoilerem na pokrywie bagażnika, należy przestrzegać następujących wskazówek.
Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest, by samochód posiadający spoiler na przednim zderzaku był wyposażony również w przynależny spoiler na pokrywie bagażnika.
Taki spoiler nie może być montowany na przednim zderzaku ani samodzielnie, ani w kombinacji bez spoilera na pokrywie bagażnika czy w kombinacji z nieodpowiednim spoilerem na pokrywie bagażnika.
Ewentualne naprawy, wymianę, montowanie lub usuwanie spoilera należy skonsultować z partnerem serwisowym ŠKODA.
UWAGA
■ Nieprawidłowo wykonane prace przy spoilerach samochodowych mogą skutkować zakłóceniami działania - ryzyko wypadku i ciężkich obrażeń!
■ Montując z przodu samochodu spoiler lub zakładając kołpaki kół, należy sprawdzić, czy nie zakłócają one przepływu powietrza wokół hamulców przednich kół. Mogłoby to spowodować przegrzanie przednich hamulców, co może mieć negatywny wpływ na działanie układu hamulcowego - ryzyko wypadku!
Niektóre elektroniczne komponenty pojazdu, takie jak tablica rozdzielcza, są wyposażone fabrycznie w ochronę komponentów.
Ochrona komponentów została opracowana jako mechanizm ochronny do poniższych celów:
ograniczenie funkcjonalności części elektronicznych zamontowanych fabrycznie lub w warsztacie po ich zainstalowaniu w innym pojeździe (np. po kradzieży);
ograniczenie funkcjonalności części elektronicznych używanych poza pojazdem;
możliwość legalnego montażu lub wymiany części elektronicznych podczas napraw w specjalistycznej stacji obsługi.
Włączona ochrona komponentów może się objawiać przez ograniczenie funkcjonalności danej części elektronicznej. Skorzystać z pomocy specjalistycznej stacji obsługi.
Komponenty systemowe układu poduszek powietrznych mogą znajdować się na przednim zderzaku, w drzwiach, na przednich fotelach, w podsufitce lub nadwoziu.
UWAGA
Wszelkie prace związane z układem poduszek powietrznych, jak też wymontowanie i zamontowanie elementów tego układu podczas innych napraw (np. wymontowanie kierownicy) mogą wykonywać wyłącznie specjalistyczne stacje obsługi.
■ Dostosowania, naprawy i zmiany techniczne, wykonane w nienależyty sposób, mogą spowodować szkody, zakłócenia funkcjonowania i znacznie pogarszać działanie układu poduszek powietrznych - ryzyko wypadku i śmiertelnych obrażeń!
■ Po wyzwoleniu poduszki powietrznej, układ poduszek powietrznych należy wymienić. Nie można naprawiać modułów poduszek powietrznych.
Wskazówki dotyczące obsługi układu poduszek powietrznych
■ Zabrania się manipulacji jakimikolwiek częściami układu poduszek powietrznych, ponieważ mogłoby dojść do wyzwolenia poduszek.
■ W żadnym razie nie montować w samochodzie części poduszek powietrznych wymontowanych ze starych pojazdów i pochodzących z recyklingu.
■ Nigdy nie montować w samochodzie uszkodzonych części poduszki powietrznej.
Uszkodzone poduszki powietrzne mogą nie wyzwolić się w czasie wypadku lub wyzwolić się nieprawidłowo.
■ W układzie poduszek powietrznych i jego elementach nie wolno dokonywać żadnych zmian.
■ Zmiany w zawieszeniu samochodu w połączeniu z użyciem niedopuszczonych kombinacji opon i obręczy mogą zmienić sposób działania układu poduszek powietrznych - ryzyko wypadku i śmiertelnych obrażeń!
■ Nie dokonywać żadnych zmian przedniego zderzaka ani nadwozia.
Sterownik poduszek powietrznych pracuje, wykorzystując sygnały czujników ciśnienia umieszczonych w drzwiach przednich. Z tego powodu zarówno w drzwiach jak i w tapicerce drzwi nie wolno dokonywać żadnych zmian (np. nie montować dodatkowych głośników). Wprowadzone zmiany mogłyby mieć niekorzystny wpływ na działanie układu poduszek powietrznych.
Wszelkie prace związane z przednimi drzwiami i ich tapicerką powinny być wykonywane w specjalistycznej stacji obsługi. Dlatego należy przestrzegać następujących wskazówek.
■ W żadnym wypadku nie jechać ze zdjętą tapicerką drzwi.
■ W żadnym wypadku nie jechać, jeśli z wewnętrznej płyty drzwi zostały wymontowane części, a otwory po nich nie zostały odpowiednio zamknięte.
■ W żadnym wypadku nie jechać, jeśli z drzwi zostały wymontowane głośniki, a otwory po nich nie zostały odpowiednio zamknięte.
■ Jeśli w wewnętrznej płycie drzwi zostały zamontowane dodatkowe głośniki lub inne elementy wyposażenia, zawsze się upewnić, że otwory na nie zostały szczelnie zakryte lub wypełnione.
W kwestii kształtowania wizerunku produktów swojej marki ŠKODA przywiązuje duże znaczenie do ochrony środowiska i oszczędzania zasobów naturalnych.
Wszystkie nowe samochody ŠKODA nadają się w 95% do ponownego przetworzenia i mogą być złomowane1).
W wielu krajach działają rozbudowane sieci złomowania samochodów. Klient złomujący swój samochód otrzymuje potwierdzenie, które dokumentuje przeprowadzenie przetworzenia zgodnie z przepisami o ochronie środowiska naturalnego.
Informacja
Szczegółowych informacji dotyczących złomowania i przetwarzania starych pojazdów udzielają specjalistyczne stacje obsługi.
Najlepszym zabezpieczeniem samochodu przed szkodliwym wpływem środowiska jest częste mycie.
Im dłużej resztki owadów, ptasie odchody, sól drogowa czy inne agresywne osady będą pozostawać na lakierze, tym silniejsze będzie ich niszczące działanie.
Wysoka temperatura, np. spowodowana silnym nasłonecznieniem, wzmacnia żrące działanie tych substancji.
Po zimie, gdy skończy się posypywanie dróg, należy dokładnie umyć podwozie.
UWAGA
Myjąc samochód zimą, pamiętać: Wilgoć i lód w układzie hamulcowym mogą osłabić skuteczność hamowania - ryzyko wypadku!
OSTROŻNIE
Temperatura wody używanej do mycia nie może przekraczać 60C - ryzyko uszkodzenia pojazdu.
Informacja dotycząca środowiska
Samochód należy myć tylko w miejscu specjalnie do tego przeznaczonym.
Zabrudzenia namoczyć dużą ilością wody i dokładnie umyć.
Następnie umyć samochód miękką gąbką, lub rękawicą do mycia. Należy myć od góry do dołu, zaczynając od dachu.
W przypadku silnego zabrudzenia użyć przeznaczonych do tego środków.
Gąbkę lub rękawicę do mycia należy często i dokładnie płukać.
Na koniec umyć koła, progi i podobne miejsca. Do mycia tych elementów użyć innej gąbki.
Po umyciu samochód należy starannie opłukać, a na koniec wytrzeć irchą do sucha.
UWAGA
Myjąc podwozie, układ wydechowy, kołpaki kół, czy wnętrze nadkoli należy uważać na części o ostrych krawędziach - istnieje niebezpieczeństwo ran ciętych!
OSTROŻNIE
■ Powierzchnie lakierowane samochodu myć tylko delikatnie naciskając.
■ Nie wolno myć samochodu w pełnym słońcu - ryzyko uszkodzenia lakieru.
Do mycia w myjni automatycznej nie trzeba specjalnie przygotowywać pojazdu poza typowymi czynnościami (np. zamknięcie okien, w tym również okna w dachu przesuwno-uchylnym itp.).
Jeżeli samochód ma zamontowane inne akcesoria, np. spoiler, bagażnik dachowy, antena radiotelefonu itp., należy porozumieć się z obsługą myjni.
Po automatycznym myciu z konserwacją należy wyczyścić i odtłuścić gumki wycieraczek odpowiednim środkiem czyszczącym.
OSTROŻNIE
Do mycia samochodu w myjni automatycznej należy złożyć lusterka zewnętrzne, aby uniknąć ich uszkodzenia. Lusterek ustawianych elektrycznie w żadnym razie nie składać ręcznie, lecz tylko elektrycznie.
Myjąc samochód myjką wysokociśnieniową, przestrzegać zasad użytkowania podanych przez jej producenta. Dotyczy to szczególnie ciśnienia i odstępu.
Zachować wystarczający odstęp od czujników parkowania oraz miękkich części, takich jak węże gumowe czy uszczelki.
OSTROŻNIE
■ Zimą, polewając samochód wodą z węża lub myjki wysokociśnieniowej, nie kierować strumienia wody bezpośrednio na zamki ani szczeliny drzwi i pokryw - ryzyko zamarznięcia!
■ Aby przy czyszczeniu za pomocą myjek wysokociśnieniowych lub strumieniem pary nie uszkodzić czujników parkowania, należy kierować na nie strumień wody lub pary przez krótką chwilę, a także zachować odstęp minimalny 10 cm.
Informacja
Patrz również mycie pojazdu z folią dekoracyjną przy użyciu myjki wysokociśnieniowej strona 184.
Najlepiej używać samochodowych środków konserwacyjnych z oferty oryginalnych akcesoriów ŠKODA dostępnych u autoryzowanych partnerów ŠKODA.
Przestrzegać wskazówek podanych na opakowaniu.
UWAGA
■ Niewłaściwe używanie środków konserwacyjnych może być szkodliwe dla zdrowia.
■ Samochodowe środki konserwacyjne przechowywać w miejscu niedostępnym dla osób, które nie są w pełni samodzielne, np. dzieci - niebezpieczeństwo zatrucia!
■ Czyszcząc podwozie, układ wydechowy, kołpaki kół, czy wnętrze nadkoli należy uważać na części o ostrych krawędziach - istnieje niebezpieczeństwo ran ciętych!
OSTROŻNIE
■ Do mycia nie wolno używać gąbek do zmywania owadów, ostrych zmywaków kuchennych ani podobnych rzeczy - ryzyko uszkodzenia lakieru.
■ Preparaty zawierające rozpuszczalniki mogą uszkodzić czyszczoną powierzchnię.
Informacja dotycząca środowiska
Puszki po zużytych samochodowych środkach konserwacyjnych są odpadem specjalnym szkodliwym dla środowiska. Dlatego należy je utylizować zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
Informacja
Ze względu na możliwe problemy z czyszczeniem i pielęgnacją samochodu, konieczność zastosowania specjalnych narzędzi i posiadania fachowej wiedzy, czyszczenie i pielęgnację pojazdu najlepiej zlecać partnerowi serwisowemu ŠKODA.
Konserwacja
Właściwa konserwacja w znacznym stopniu chroni lakier pojazdu przed szkodliwym wpływem środowiska.
Samochód należy powlec woskowym środkiem konserwacyjnym (woskiem stałym) najpóźniej wtedy, gdy na czystej lakierowanej powierzchni przestaną się tworzyć krople.
Nową warstwę stałego wosku można nakładać tylko na dokładnie umytą i wysuszoną powierzchnię lakierowaną.
Nawet gdy samochód jest regularnie myty środkiem woskującym, zaleca się dwa razy do roku zakonserwować go woskiem stałym.
Polerowanie
Polerowanie zalecane jest wtedy, gdy lakier straci swój dekoracyjny wygląd i nie da się przywrócić mu połysku środkami konserwacyjnymi.
Jeżeli używana pasta polerska nie zawiera środków konserwacyjnych, na zakończenie należy lakier dodatkowo zakonserwować.
OSTROŻNIE
■ Uszkodzenia lakieru należy niezwłocznie naprawić.
■ Nie wolno woskować szyb.
■ Na części lakierowane matowo i elementy z tworzyw sztucznych nie wolno stosować wosków twardych ani środków do polerowania.
■ Lakieru samochodowego nie należy polerować w zapylonym otoczeniu - ryzyko zarysowania lakieru.
■ Środków do pielęgnacji lakieru nie nanosić na uszczelki drzwi i prowadnice szyb.
■ Jeżeli to możliwe, nie nanosić środków do pielęgnacji lakieru na powierzchnie nadwozia, które stykają się z uszczelkami drzwi i prowadnicami szyb.
Części z tworzyw sztucznych czyścić wilgotną szmatką.
Jeżeli w ten sposób nie udało się doczyścić części z tworzyw sztucznych, należy użyć specjalnych środków czyszczących.
OSTROŻNIE
Nie używać środków do pielęgnacji lakieru dla elementów z tworzywa sztucznego.
Uszczelki gumowe
Wszystkie uszczelki drzwi i prowadnice szyb są pokryte fabrycznie warstwą bezbarwnego lakieru matowego, w celu zapobiegania przymarzania do lakierowanych elementów nadwozia oraz zredukowania odgłosów jazdy.
OSTROŻNIE
■ Uszczelek drzwi i prowadnic szyb nie czyścić żadnymi środkami.
■ Dodatkowe smarowanie uszczelek mogłoby doprowadzić do uszkodzenia lakieru ochronnego i zwiększenia odgłosów jazdy.
Części chromowane należy najpierw umyć wilgotną szmatką, a następnie wypolerować miękką, suchą ściereczką.
Jeżeli w ten sposób nie udało się doczyścić części chromowanych, należy użyć specjalnych środków do konserwacji chromu.
OSTROŻNIE
Części chromowanych nie należy polerować w zapylonym otoczeniu - ryzyko zadrapań powierzchni.
Folię myć lekkim roztworem wody z mydłem i czystą ciepłą wodą.
W przypadku mycia samochodu myjką wysokociśnieniową należy przestrzegać następujących wskazówek.
Minimalny odstęp dyszy od nadwozia samochodu powinien wynosić 50 cm.
Przytrzymać pionowo na powierzchni folii.
Maksymalna temperatura wody wynosi 50
.
Maksymalne ciśnienie wody powinno wynosić 80 barów.
OSTROŻNIE
■ Nigdy niestosować agresywnych środków czyszczących lub chemicznych rozpuszczalników do powierzchni pokrytych folią - ryzyko uszkodzenia folii.
■ W miesiącach zimowych do usuwania lodu i śniegu z powierzchni pokrytych folią nie używać skrobaczek. Zamarzniętych warstw śniegu lub lodu nie usuwać za pomocą innych przedmiotów - ryzyko uszkodzenia folii.
Rys. 172 Pokrywa wlewu paliwa: skrobaczka do lodu
Usuwanie śniegu i lodu
Do usuwania śniegu i lodu z szyb i lusterek używać plastikowych skrobaczek.
Skrobaczka znajduje się po wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa.
Otworzyć pokrywę wlewu paliwa.
Wyjąć skrobaczkę w kierunku strzałki rys. 172.
Mycie szyb
Szyby myć regularnie czystą wodą, również od wewnątrz.
Osuszyć szklane powierzchnie przy użyciu irchy lub odpowiedniej ściereczki.
OSTROŻNIE
Wskazówki dotyczące usuwania śniegu i lodu
■ Aby nie porysować szyby, należy ją czyścić skrobaczką tylko w jednym kierunku (nie operować skrobaczką tam i z powrotem).
■ Nie usuwać śniegu i lodu z szyb oraz lusterek, jeżeli przywarły do nich większe zanieczyszczenia, takie jak drobny żwir, piasek, sól - ryzyko uszkodzenia powierzchni szyb i lusterek.
■ Z części wykonanych ze szkła nie wolno usuwać śniegu i lodu z użyciem ciepłej lub gorącej wody - szkło może pęknąć.
■ Uważać, by podczas usuwania śniegu i lodu z szyb i lusterek nie uszkodzić fabrycznie umieszczonych naklejek.
Wskazówki dotyczące mycia szyb
■ Nie czyścić szyb po wewnętrznej stronie za pomocą ostrych przedmiotów lub substancji żrących i zawierających kwasy - ryzyko uszkodzenia ścieżek ogrzewania lub anteny.
■ Do wycierania szyb po myciu nie wolno używać irchy, która była wcześniej używana do polerowania nadwozia. Resztki środków konserwujących z irchy mogłyby zabrudzić szyby i pogorszyć widoczność.
Przednie szyby reflektorów z tworzywa sztucznego czyścić czystą, ciepłą wodą i mydłem.
OSTROŻNIE
■ Nigdy nie wycierać reflektorów do sucha - ryzyko uszkodzenia lakieru ochronnego oraz w konsekwencji ryzyko powstawania rys na szybach reflektorów.
■ Do czyszczenia szyb nie stosować ostrych przedmiotów - ryzyko uszkodzenia lakieru ochronnego oraz w konsekwencji ryzyko powstawania rys na szybach reflektorów.
■ Do czyszczenia szyb reflektorów nie używać agresywnych środków czyszczących lub rozpuszczalników chemicznych - ryzyko uszkodzenia szyb reflektorów.
Soczewkę kamery tylnej najpierw zwilżyć czystą wodą, a następnie osuszyć szmatką.
Usunąć z czujnika śnieg za pomocą miotły i lód za pomocą przeznaczonego do tego środka do odmrażania.
OSTROŻNIE
■ Śniegu i lodu nie usuwać z soczewki za pomocą ciepłej lub gorącej wody - ryzyko uszkodzenia soczewki.
■ Do czyszczenia soczewki nigdy nie używać detergentów szlifujących.
■ Do czyszczenia soczewki nigdy nie używać wody pod ciśnieniem lub strumienia pary.
Zamki drzwi
Do odmrażania zamków drzwi należy używać produktów specjalnie przeznaczonych do tego celu.
OSTROŻNIE
Uważać, by podczas mycia samochodu do zamków drzwi nie dostawała się zbyt duża ilośc wody - ryzyko zamarznięcia zamków drzwi!
Wszystkie profile zamknięte, narażone na korozję, zostały fabrycznie trwale zabezpieczone woskiem konserwacyjnym.
Tej powłoki nie trzeba ani sprawdzać, ani uzupełniać.
Jeżeli na skutek wysokiej temperatury trochę wosku wycieknie z profili zamkniętych, należy go usunąć plastikową skrobaczką, a plamy zmyć benzyną ekstrakcyjną.
UWAGA
Używając benzyny ekstrakcyjnej do zmywania wosku, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa - ryzyko pożaru!
Koła
Obręcze kół
Myjąc samochód regularnie, należy też pamiętać o dokładnym umyciu obręczy kół.
Regularnie usuwać sól i pył hamulcowy, w przeciwnym razie obręcze zostaną uszkodzone.
Obręcze kół ze stopów lekkich
Po dokładnym umyciu obręcze należy zakonserwować środkiem ochronnym do obręczy ze stopów lekkich. Do obręczy nie wolno używać żadnych środków ściernych.
OSTROŻNIE
■ Uszkodzenia lakieru obręczy należy niezwłocznie naprawić.
■ Silne zabrudzenie kół może powodować ich niewyważenie. Efektem może być drżenie przenoszące się na kierownicę, które z kolei może spowodować przedwczesne zużycie elementów układu kierowniczego. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym myciu kół.
Podwozie samochodu jest trwale zabezpieczone przed wpływami chemicznymi i mechanicznymi.
Podczas jazdy nie można wykluczyć uszkodzenia warstwy ochronnej.
Zalecamy kontrolę warstwy ochronnej podwozia samochodu i zawieszenia - najlepiej przed zimą i pod koniec zimy.
UWAGA
Nie wolno nakładać dodatkowych środków konserwacyjnych czy antykorozyjnych na układ wydechowy, katalizatory, filtr cząstek stałych i osłony termiczne.
Po osiągnięciu temperatury pracy przez silnik substancje te mogą się zapalić - ryzyko pożaru!
Pióra wycieraczek
Regularnie myć pióra wycieraczek preperatem do mycia szyb. W razie silnego zabrudzenia, np. resztkami owadów, pióra wycieraczek można oczyścić z użyciem gąbki lub ściereczki.
Wycieraczki mogą być zabrudzone np. pozostałościami po myciu samochodu w myjni automatycznej strona 182.
Najlepiej używać samochodowych środków konserwacyjnych z oferty oryginalnych akcesoriów ŠKODA dostępnych u autoryzowanych partnerów ŠKODA.
Przestrzegać wskazówek podanych na opakowaniu.
UWAGA
■ Niewłaściwe używanie środków konserwacyjnych może być szkodliwe dla zdrowia.
■ Samochodowe środki konserwacyjne przechowywać w miejscu niedostępnym dla osób, które nie są w pełni samodzielne, np. dzieci - niebezpieczeństwo zatrucia!
■ Przy wysokiej temperaturze panującej we wnętrzu używane substancje zapachowe i odświeżacze powietrza mogą być szkodliwe dla zdrowia.
OSTROŻNIE
■ Koniecznie sprawdzić, czy kolory noszonej odzieży są odporne, aby uniknąć uszkodzenia lub widocznych odbarwień materiału (skóry), tapicerki i wykładzin tekstylnych.
■ Świeże plamy od długopisu, atramentu, szminki, pasty do butów itp. usuwać z materiału (skóry), tapicerki i wykładzin tekstylnych możliwe szybko.
■ Nie mocować zapachów i odświeżaczy powietrza na desce rozdzielczej - ryzyko uszkodzenia deski rozdzielczej.
■ NIe naklejać żadnych naklejek na ścieżki ogrzewania ani na antenę - ryzyko uszkodzenia.
■ Nie czyścić podsufitki szczotką - ryzyko uszkodzenia powierzchni okładziny.
■ Preparaty zawierające rozpuszczalniki mogą uszkodzić czyszczoną powierzchnię.
■ Środki do czyszczenia i konserwacji nakładać w bardzo małych ilościach.
Informacja dotycząca środowiska
Puszki po zużytych samochodowych środkach konserwacyjnych są odpadem specjalnym szkodliwym dla środowiska. Dlatego należy je utylizować zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
Informacja
Ze względu na możliwe problemy z czyszczeniem i pielęgnacją wnętrza samochodu, konieczność zastosowania specjalnych narzędzi i posiadania fachowej wiedzy, czyszczenie i pielęgnację wnętrza pojazdu najlepiej zlecać partnerowi serwisowemu ŠKODA.
W zależności od intensywności eksploatacji samochodu, skórę wymaga regularnego czyszczenia i pielęgnacji.
Kurz i zabrudzenia w porach i fałdach powodują przecieranie się powierzchni i prowadzą przedwczesnej utraty elastyczności skóry. Dlatego należy czyścić je regularnie i w krótkich odstępach czasu za pomocą ściereczki i odkurzacza.
Zabrudzone powierzchnie skórzane czyścić ściereczką bawełnianą lub wełnianą, lekko nawilżoną wodą, a następnie przetrzeć suchą ściereczką .
Miejsca z silniejszymi zabrudzeniami czyścić ściereczką nasączoną łagodnym roztworem mydlanym (2 łyżki mydła neutralnego na 1 litr wody).
Do usuwania plam stosować przeznaczony do tego środek czyszczący.
Regularnie czyścić skórę przeznaczonym do tego środkiem pielęgnacyjnym, a po każdym czyszczeniu stosować krem konserwujący z filtrem przeciwsłonecznym z właściwościami impregnującymi.
OSTROŻNIE
■ Uważać przy tym, aby nie przemoczyć skóry podczas czyszczenia i aby woda nie wsiąkała w szwy! Skóra mogłaby się stać krucha i popękać.
■ Nie zostawiać samochodu w pełnym słońcu przez dłuższy czas, aby uniknąć blaknięcia skóry. Na czas dłuższego postoju na dworze przykryć skórę.
■ Użycie mechanicznego zamka kierownicy może powodować uszkodzenia skórzanej powierzchni kierownicy.
■ Niektóre tkaniny, z których są wykonane ubrania, na przykład ciemny dżins, mogą farbować. Może to powodować uszkodzenia lub widoczne przebarwienia na obiciach, również podczas użytkowania zgodnego z przeznaczeniem. Dotyczy to przede wszystkim jasnych obić. Przyczyną nie są wady obicia, lecz farbowanie przez ubrania.
■ Ostre elementy odzieży, takie jak zamki błyskawiczne, nity, paski itp. mogą pozostawić na skórze trwałe rysy i otarcia lub powodować uszkodzenia. Takie uszkodzenia nie mogą być uznane za uzasadniony powód reklamacji.
Informacja
Podczas eksploatacji samochodu na skórzanych elementach obić mogą wystąpić pewne widoczne zmiany (np. fałdy lub zagięcia) w wyniku używania obić.
Sztuczna skóra
Sztuczną skórę czyścić wilgotną ściereczką.
Jeżeli w ten sposób nie udało się doczyścić sztucznej skóry, należy użyć łagodnego roztworu mydlanego lub specjalnych środków czyszczących.
Tkaniny
Materiały tapicerskie i okładziny z tkanin (na drzwiach, w bagażniku itp.) czyścić specjalnym środkiem, np. suchą pianą.
Do tego celu można używać miękkiej gąbki, szczotki lub ściereczek z mikrofibry dostępnych w handlu.
Do czyszczenia podsufitki używać wyłącznie ściereczki i specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do tego celu.
Wybrzuszenia na obiciach i pozostałości materiału usunąć szczoteczką.
Trudne do usunięcia włosy usuwać "rękawicą czyszczącą".
Alcantara
Kurz i brud osadzają się w porach, fałdach i szwach i mogą uszkadzać powierzchnię skóry przez jej ścieranie. Dlatego należy czyścić je regularnie i w krótkich odstępach czasu za pomocą ściereczki i odkurzacza.
Lekkie odbarwienia spowodowane użytkowaniem są normalnym zjawiskiem.
OSTROŻNIE
■ Do materiału Alcantara nie używać rozpuszczalników, pasty do podłóg, pasty do butów, wywabiacza do plam, środków do czyszczenia skóry itp.
■ Nie zostawiać samochodu w pełnym słońcu przez dłuższy czas, aby uniknąć blaknięcia sztucznej skóry, tkanin lub Alcantara. Na czas dłuższego postoju na dworze przykryć sztuczną skórę, tkaninę lub Alcantara.
■ Niektóre tkaniny, z których są wykonane ubrania, na przykład ciemny dżins, mogą farbować. Może to powodować uszkodzenia lub widoczne przebarwienia na obiciach, również podczas użytkowania zgodnego z przeznaczeniem. Dotyczy to przede wszystkim jasnych obić. Przyczyną nie są wady obicia, lecz farbowanie przez ubrania.
Fotele podgrzewane elektrycznie
Do czyszczenia obić używać specjalnych środków czyszczących przeznaczonych do tego celu, np. suchej piany itp.
Fotele bez ogrzewania
Przed rozpoczęciem czyszczenia dokładnie odkurzyć obicia.
Wyczyścić obicia wilgotną ściereczką lub specjalnymi środkami czyszczącymi.
Odciski powstałe na materiałach obić wskutek codziennego użytkowania można usunąć w prosty sposób szczotkując materiał pod włos lekko zwilżoną szczoteczką.
Zawsze czyścić wszystkie elementy obicia, by nie powstały widoczne krawędzie.
Następnie pozostawić fotel do całkowitego wyschnięcia.
OSTROŻNIE
■ Obicia podgrzewanych foteli nie czyścić ani wodą innymi płynami - ryzyko uszkodzenia ogrzewania fotela.
■ Regularnie odkurzać obicia foteli, by usunąć kurz.
■ Fotele podgrzewane elektrycznie nie mogą być suszone przez włączenie ogrzewania.
■ Nie siadać na mokrych fotelach - może dojść do deformacji obić.
■ Fotele czyścić zawsze "od szwu do szwu".
Zabrudzone pasy bezpieczeństwa czyścić łagodnym ługiem mydlanym.
Większe zanieczyszczenia usunąć miękką szczoteczką.
UWAGA
■ Pasów bezpieczeństwa nie wolno wymontowywać do czyszczenia.
■ Pasów nie wolno czyścić chemicznie, ponieważ chemiczne środki czyszczące mogą zniszczyć tkaninę pasa.
■ Pasy bezpieczeństwa nie mogą być narażane na działanie substancji żrących (np. kwasów).
■ Pasy należy suszyć rozwinięte; dopiero po całkowitym wyschnięciu można je zwinąć.
Wymagania dotyczące konserwacji
Wykonywanie pewnych codziennych i regularnychczynności
konserwacyjnych jest niezbędne
dla utrzymania pojazdu w dobrym stanie technicznymorazdla
zapewnienia niskiegopoziomu
emisji spalin i parametrów pracy silnika.
Przeprowadzanie zalecanych czynności konserwacyjnych,
jaki ogólne dbanieopojazd, stanowi
odpowiedzialność właściciela.
Jako w ...
System sygnalizacji martwego pola (BSW)
(jeśli na wyposażeniu)
OSTRZEŻENIE
Niestosowanie się do ostrzeżeń i wskazówek dotyczących
właściwego użytkowania systemu BSW może
skutkować poważnymi obrażeniami lub śmiercią.
System BSWnie eliminuje konieczności prawidłowegokierowania
pojazdemi nie zapobiegazderzeniom
z innymi pojazdami i przeszkodami. Podczas
zmia ...