Skoda Octavia (Generacja III): Sprawdzanie i dolewanie płynów

Skoda Octavia (Generacja III) –> Wskazówki eksploatacyjne –> Sprawdzanie i dolewanie płynów

Paliwo

Po wewnętrznej stronie pokrywy wlewu paliwa jest podany rodzaj paliwa zalecany dla pojazdu rys. 173 na stronie 189 - B.

Pojazdy z instalacja gazową (skompresowany gaz ziemny) strona 192.

OSTROŻNIE

■ Nigdy nie dopuścić do całkowitego opróżnienia zbiornika paliwa! Nieregularny dopływ paliwa może powodować wypadanie zapłonu - ryzyko uszkodzenia części silnika oraz układu wydechowego.

■ Rozlane paliwo należy niezwłocznie zetrzeć z lakieru samochodu - grozi uszkodzeniem lakieru!

■ Jeżeli samochód nie został zakupiony w kraju przewidzianej eksploatacji, należy sprawdzić, czy w kraju, w którym eksploatowany jest samochód, oferowane jest zalecane przez producenta paliwo. Należy ewentualnie sprawdzić, czy w danym kraju producent nie zaleca innego paliwa do eksploatacji samochodu.

Jeżeli nie ma zalecanego paliwa, należy sprawdzić, czy producent dopuszcza eksploatację samochodu z wykorzystaniem innego paliwa.

Tankowanie

Rys. 173 Wlew paliwa
Rys. 173 Wlew paliwa

Rys. 174 Pokrywa wlewu paliwa w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym
Rys. 174 Pokrywa wlewu paliwa w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym

Tankowanie można rozpocząć po spełnieniu następujących warunków.

  • Samochód jest odryglowany.
  • Silnik i zapłon są wyłączone.
  • Ogrzewanie postojowe i wentylacja postojowa są wyłączone strona 124.

Nacisnąć pokrywę wlewu w obszarze 1 .

Przesunąć pokrywę wlewu w kierunku strzałki rys. 173 - A.

Przekręcić korek w kierunku strzałki rys. 173 - B.

Zdjąć korek i włożyć go w otwór na pokrywie wlewu paliwa rys. 173 - C.

Włożyć pistolet dystrybutora do oporu do króćca wlewu paliwa i zatankować .

Gdy pistolet dystrybutora pierwszy raz odbije, zbiornik paliwa jest pełen .

Wyjąć pistolet dystrybutora z króćca wlewu paliwa i zawiesić ponownie w dystrybutorze.

Włożyć korek na króciec wlewu paliwa i obrócić zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu, aż zaskoczy rys. 173 - B.

Zamknąć pokrywę tak, aby się zatrzasnęła.

Sprawdzić, czy pokrywa paliwa została prawidłowo zatrzaśnięta.

Zabezpieczenie przed zatankowaniem nieprawidłowego paliwa w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym

Króćce wlewu paliwa w pojazdach z silnikiem wysokoprężnym są wyposażone w zabezpieczenie przed zatankowaniem nieprawidłowego paliwa rys. 174.

Dzięki temu zabezpieczeniu podczas tankowania można użyć tylko pistoletu do tankowania oleju napędowego.

Jeżeli pistolet do tankowania oleju napędowego nie jest włożony prawidłowo w króciec wlewu paliwa, należy poruszać nim tam i z powrotem, lekko naciskając, aż do prawidłowego wsunięcia.

UWAGA

■ Podczas tankowania nie wolno palić, ani używać telefonu komórkowego.

■ Opary paliwa są wybuchowe - niebezpieczeństwo zagrożenia zycia!

■ Przestrzegać obowiązujących w danym kraju przepisów dotyczących stosowania paliwa.

Wskazówki dotyczące tankowania kanistra rezerwowego.

■ Nigdy nie tankować kanistra rezerwowego w samochodzie.

■ Nigdy nie stawiać kanistra rezerwowego na samochodzie.

■ Zawsze stawiać kanister rezerwowy na ziemi.

■ Jeżeli w samochodzie jest przewożony rezerwowy kanister, należy przestrzegać przepisów obowiązujących w danym kraju.

■ Ze względów bezpieczeństwa nie zalecamy wożenia z sobą kanistra. W razie wypadku kanister może ulec uszkodzeniu i może się wylać paliwo - niebezpieczeństwo pożaru!

OSTROŻNIE

■ Gdy tylko właściwie trzymany pistolet dystrybutora pierwszy raz odbije, zbiornik paliwa jest pełen. Nie kontynuować tankowania.

■ Jeżeli paliwo jest uzupełniane z kanistra rezerwowego, zachować ostrożność i tankować powoli - ryzyko zabrudzenia karoserii.

■ Średnica pistoletu do tankowania oleju napędowego może być w niektórych krajach identyczna ze średnicą pistoletu do tankowania benzyny. Podczas jazdy w tych krajach należy zlecić rozbudowę zabezpieczenia przed zatankowaniem nieprawidłowego paliwa przez specjalistyczną stację obsługi.

Informacja

Pojemność zbiornika paliwa wynosi ok. 50 litrów, z czego ok. 6 litra stanowi rezerwę.

Benzyna bezołowiowa

Samochód można eksploatować, używając tylko benzyny bezołowiowej, która odpowiada normie EN 2281).

Wszystkie silniki benzynowe mogą być eksploatowane przy użyciu benzyny o zawartości maksymalnie 10% bioetanolu (E10).

Zalecane paliwo - benzyna bezołowiowa o liczbie oktanowej RON 95/91, 92 lub 93.

Należy używać benzyny bezołowiowej o liczbie 95 RON. Można też tankować benzynę bezołowiową o liczbie RON 91, 92 lub 93, ale należy się wtedy liczyć ze spadkiem mocy silnika i nieznacznym zwiększeniem zużycia paliwa .

Zalecane paliwo - benzyna bezołowiowa o liczbie RON min. 95

Należy używać benzyny bezołowiowej o liczbie RON 95.

Jeżeli nie ma do dyspozycji benzyny o liczbie 95 RON, można awaryjnie zatankować benzynę o liczbie oktanowej 91, 92 lub 93, ale należy się wtedy liczyć ze spadkiem mocy silnika i nieznacznym zwiększeniem zużycia paliwa .

Zalecane paliwo - benzyna bezołowiowa o liczbie RON 98/(95)

Należy używać benzyny bezołowiowej o liczbie RON 98. Można też tankować benzynę bezołowiową 95 RON, ale należy się wtedy liczyć ze spadkiem mocy silnika.

Gdy nie ma możliwości zatankowania benzyny bezołowiowej o liczbie oktanowej 98 lub 95, można awaryjnie zatankować benzynę o liczbie oktanowej 91, 92 lub 93

Dodatki do paliwa

Benzyna bezołowiowa zgodnie z normą EN 2281) spełnia wszystkie warunki dla bezproblemowej pracy silnika. Dlatego zalecamy nie dolewać do paliwa żadnych dodatków. W efekcie może spowodować to uszkodzenie części silnika oraz układu wydechowego.

OSTROŻNIE

■ Napełnienie zbiornika paliwem, które nie jest zgodne z normą, prowadzi do poważnych uszkodzeń części układu wydechowego!

■ W przypadku zatankowania innego paliwa zamiast benzyny bezołowiowej zgodnej z powyższymi normami (np. benzyny zawierającej ołów), nigdy nie uruchamiać silnika ani nie włączać zapłonu! Grozi to poważnym uszkodzeniem części silnika!

■ W razie konieczności awaryjnego zatankowania benzyny o liczbie oktanowej niższej niż zalecana jazdę należy kontynuować ze średnią prędkością obrotową i mniejszym obciążeniem silnika. Jazda z większymi prędkościami obrotowymi lub większym obciążeniem silnika może doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika! Jak najszybciej należy zatankować paliwo o zalecanej liczbie oktanowej.

■ W przypadku tankowania benzyny o niższej liczbie oktanowej niż zalecana można doprowadzić do poważnego uszkodzenia silnika.

■ Benzyny o liczbie oktanowej niższej niż 91 RON nie należy tankować nawet w sytuacji awaryjnej, ponieważ grozi to poważnym uszkodzeniem silnika!

W żadnym razie nie używać dodatków do paliwa z zawartością metali, a w szczególności manganu i żelaza. Grozi poważnymi uszkodzeniami części silnika lub układu wydechowego!

Nie wolno używać paliw zawierających metale, np. LRP (lead replacement petrol). Grozi poważnymi uszkodzeniami części silnika lub układu wydechowego!

Informacja

■ Benzyny bezołowiowej o wyższej liczbie oktanowej niż zalecana można używać bez ograniczeń.

■ W samochodach zasilanych zalecaną benzyną bezołowiową o liczbie oktanowej 95/91 lub 92 bądź 93 RON, zatankowanie benzyny o liczbie oktanowej wyższej niż 95 RON nie spowoduje ani zauważalnego wzrostu mocy, ani niższego spalania.

■ W samochodach zasilanych zalecaną benzyną bezołowiową o liczbie oktanowej min. 95 RON zatankowanie benzyny o wyższej liczbie oktanowej niż 95 RON może spowodować wzrost mocy i niższe spalanie.

Olej napędowy

Samochód można eksploatować, używając wyłącznie oleju napędowego zgodnego z normą EN 5902).

Wszystkie silniki wysokoprężne mogą być eksploatowane przy użyciu oleju napędowego o zawartości maksymalnie 7% bioetanolu (B7)3).

Samochód przeznaczony na rynek w Indiach może być napędzany wyłącznie olejem napędowym, który odpowiada normie IS 1460/Bharat IV. Jeżeli olej napędowy odpowiadający tej normie jest niedostępny, w sytuacji awaryjnej można również użyć oleju napędowego odpowiadającego normie IS 1460/Bharat III.

Eksploatacja zimą - zimowy olej napędowy

W zimnych miesiącach roku używać "zimowego oleju napędowego", który nadaje się do użytku nawet przy temperaturze -20C.

W krajach o innym klimacie oferowane będą najczęściej oleje napędowe odpowiadające innym temperaturom. Autoryzowani partnerzy ŠKODA i stacje benzynowe w każdym kraju na pewno udzielą Państwu informacji o zalecanych w tym kraju olejach napędowych.

Podgrzewanie filtra paliwa

Samochód ma układ podgrzewania filtra paliwa. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest używanie oleju napędowego aż do temperatury otoczenia -24℃.

Dodatki do oleju napędowego

Olej napędowy zgodnie z podanymi normami spełnia wszystkie warunki bezproblemowej pracy silnika. Dlatego zalecamy nie dolewać do oleju napędowego żadnych dodatków. W efekcie może spowodować to uszkodzenie części silnika oraz układu wydechowego.

OSTROŻNIE

■ Wystarczy jedno tankowanie oleju napędowego niezgodnego z wymienioną normą, aby spowodować poważne uszkodzenie elementów silnika, układu paliwowego lub układu wydechowego!

■ W przypadku zatankowania innego paliwa zamiast oleju napędowego zgodnego z wyżej wyszczególnionymi normami (np. benzyny), nigdy nie uruchamiać silnika ani nie włączać zapłonu! Grozi to poważnym uszkodzeniem części silnika!

■ Woda zebrana w filtrze paliwa może spowodować uszkodzenie silnika.

OSTROŻNIE

■ Samochód nie jest przystosowany do używania ekologicznego oleju napędowego RME, dlatego też nie można tankować tego paliwa. Używanie biopaliwa RME grozi poważnymi uszkodzeniami części silnika lub układu paliwowego.

■ Do oleju napędowego nie dodawać żadnych dodatków, tak zwanych "ulepszaczy przepływu" (benzyna i podobne środki). Mogłoby to spowodować uszkodzenie części silnika oraz układu wydechowego.

Pojazdy z instalacja gazową (skompresowany gaz ziemny)

Gaz ziemny można stosować jako alternatywne paliwo do samochodów. Należy ono do paliw wykazujących najniższe wartości emisji.

Naturalny gaz ziemny jest bezwonny i lżejszy niż powietrze. Ze względów bezpieczeństwa nasycany jest substancjami o intensywnym zapachu.

Podczas częstej jazdy na krótkich odcinkach, w szczególności przy niskich temperaturach zewnętrznych, silnik samochodu może częściej korzystać z trybu spalania benzyny, niż z trybu spalania gazu ziemnego.

Maksymalny okres eksploatacyjny zbiornika gazu wynosi 20 lat.

UWAGA

Podczas użytkowania samochodu zasilanego gazem ziemnym należy przestrzegać odpowiednich obowiązujących w danym kraju przepisów.

■ By eksploatować samochód zasilany gazem ziemnym należy poddawać go regularnie kontrolom instalacji gazowej. Odpowiedzialność za terminowe wykonywanie kontroli ponosi właściciel pojazdu.

■ W razie wypadku lub pożaru pojazdu wyłączyć zapłon!

■ Zabrania się wjeżdżania do myjni automatycznych, zamkniętych magazynów, garaży i innych podobnych pomieszczeń, do których wjeżdżanie samochodami zasilanymi gazem ziemnym jest surowo zabronione.

W przypadku usterki lub podejrzenia nieszczelności instalacji gazowej lub też wyczucia zapachu gazu należy podjąć następujące kroki.

■ Natychmiast zatrzymać samochód i wyłączyć zapłon (w wyniku tego zawory elektromagnetyczne na zbiornikach gazu ziemnego zamkną się w automatycznie).

■ Otworzyć drzwi w celu wystarczającego przewietrzenia pojazdu.

■ Natychmiast zgasić papierosy i wyjąć z samochodu przedmioty palne lub wywołujące iskry i natychmiast je wyłączyć.

■ Usunąć usterkę instalacji gazowej, korzystając z pomocy specjalistycznej stacji obsługi.

Jako powód usterki instalacji gazowej należy wziąć pod uwagę następujące problemy.

■ Wyciek gazu z dowolnej części instalacji gazowej oraz awaria układu odpowietrzania.

■ Stałe wydobywanie się gazu przez zawory bezpieczeństwa.

■ Przekroczenie dopuszczalnych wartości granicznych cząstek brudu w spalinach.

Tankowanie - gaz ziemny

Rys. 175 Króciec wlewowy gazu ziemnego
Rys. 175 Króciec wlewowy gazu ziemnego

Króciec wlewowy do tankowania gazu ziemnego jest ukryty pod pokrywą wlewu paliwa obok króćca wlewu benzyny.

Obsługa złączek napełniających dystrybutorów gazu ziemnego może być różna.

Podczas tankowania gazu ziemnego z nieznanych dystrybutorów należy skorzystać z pomocy przeszkolonych pracowników stacji. W razie nieznajomości procedury tankowania zlecić tankowanie przeszkolonemu personelowi.

Tankowanie można rozpocząć po spełnieniu następujących warunków.

Samochód jest odryglowany.

Silnik i zapłon są wyłączone.

Ogrzewanie postojowe i wentylacja postojowa są wyłączone strona 124.

Otwieranie pokrywy wlewu paliwa

Otworzyć pokrywę wlewu paliwa.

Zdjąć korek 1A rys. 175 z króćca tankowania gazu B w kierunku strzałki.

Złączkę napełniania dystrybutora gazu założyć na króciec tankowania gazu B .

O napełnieniu zbiornika świadczy automatyczne wyłączenie się kompresora dystrybutora gazu. Aby zakończyć tankowanie wcześniej, wcisnąć przycisk "Stop" na dystrybutorze gazu.

Zamykanie pokrywy wlewu paliwa

Sprawdzić, czy pierścień uszczelniający C rys. 175 pozostał w króćcu tankowania gazu.

Jeżeli uszczelka ześlizgnęła się na złączkę napełniania, należy ponownie włożyć ją w króciec tankowania gazu.

Założyć korek A na króciec tankowania gazu.

Otworzyć pokrywę wlewu.

Wysoka temperatura zewnętrza może powodować, iż zbiornik gazu nie zostanie zatankowany do końca. Dystrybutory gazu ziemnego dysponują mechanizmem ochrony przed przepełnieniem zbiornika gazu w zależności od temperatury zewnętrznej.

UWAGA

■ Podczas tankowania nie wolno palić, ani używać telefonu komórkowego.

■ Zawsze przestrzegać wskazówek dotyczących obsługi dystrybutorów gazu.

■ Podczas tankowania nie wsiadać do pojazdu. Jeżeli w wyjątkowych przypadkach konieczne jest wejście do pojazdu, dotknąć metalowej powierzchni przed ponownym dotknięciem złącza napełniania. W ten sposób można uniknąć powstawania ładunków elektrostatycznych, które mogą być przyczyną iskrzenia. Iskry mogą wywołać pożar podczas tankowania.

■ Gaz ziemny jest wybuchowy i łatwopalny. Nieprawidłowo wykonane tankowanie lub niewłaściwe obchodzenie się z gazem ziemnym może doprowadzić do powstania pożaru, wybuchu i spowodować obrażenia.

Informacja

■ Instalacja gazu ziemnego pojazdu jest przystosowana do "powolnego tankowania"( tankowanie przy użyciu małych kompresorów) oraz do "szybkiego tankowania" (tankowanie w stacjach dystrybucji gazu przy użyciu dużych kompresorów.

■ Podczas tankowania powstaja odgłosy, którymi nie należy się przejmować.

Jeżeli jednak brak pewności, zasięgnąć porady pracowników stacji.

■ Jeżeli bezpośrednio po tankowaniu samochód był parkowany przez dłuższy czas, może się zdarzyć, że wskazówka wskaźnika ilości gazu po uruchomieniu nie wskaże dokładnie tego samego poziomu jak bezpośrednio po tankowaniu.

Nie ma to nic wspólnego z nieszczelnością instalacji, lecz z uwarunkowanym technicznie spadkiem ciśnienia w zbiorniku gazu ziemnego po okresie stygnięcia następującym bezpośrednio po tankowaniu.

■ Pojemność zbiornika gazu ziemnego wynosi ok. 15 kg.

■ Pojemność zbiornika benzyny wynosi ok. 50 l, z czego ok. 6 l stanowi rezerwę.

Automatyczne przełączanie z trybu spalania gazu ziemnego na tryb spalania benzyny

Pojazd automatycznie przełącza się z trybu spalania gazu ziemnego na tryb spalania benzyny w jednej z następujących sytuacji.

Zbiornik gazu ziemnego jest pusty lub ciśnienie w zbiorniku jest niewystarczające.

Po tankowaniu gazu ziemnego.

Przy bardzo niskich temperaturach otoczenia.

Regularne kontrole instalacji gazowej

Co 2 lata specjalistyczna stacja obsługi musi przeprowadzić następujące badania.

Sprawdzenie korka wlewu.

Sprawdzenie stanu króćca wlewowego, pierścienia uszczelniającego, w razie potrzeby należy oczyścić pierścień uszczelniający.

Sprawdzenie instalacji gazowej pod kątem szczelności.

Co 4 lata specjalistyczna stacja obsługi musi przeprowadzić następujące badania.

Sprawdzenie zbiornika gazu pod kątem mocowania i ewentualnych uszkodzeń.

Bezpieczny tryb spalania gazu ziemnego

Koncepcja bezpieczeństwa instalacji gazu ziemnego zapewnia bezpieczną eksploatację.

Dostępne są następujące urządzenia zabezpieczające.

Na każdym zbiorniku gazu ziemnego znajduje się zawór elektromagnetyczny, który zamyka się automatycznie po wyłączeniu zapłonu lub w trybie spalania benzyny.

Zabezpieczenie temperatury zapobiega niekontrolowanemu wzrostowi ciśnienia w zbiorniku gazu ziemnego, np. w przypadku ekstremalnie wysokiej temperatury zewnętrznej.

Ogranicznik natężenia przepływu uniemożliwia nagłe opróżnienie zbiornika gazu ziemnego w razie uszkodzenia układu ciśnieniowego.

Jakość gazu ziemnego i zużycie

W zależności od dostawcy gazu ziemnego jakość gazu (wartość opałowa gazu) może się zmieniać. Im wyższa wartość opałowa gazu, tym niższe zużycie.

W zależności od poziomu jakości gazu wartość opałowa może ulegać zmianom.

Sterownik silnika automatycznie dopasowuje się do jakości gazu ziemnego.

Naklejka CNG

Rys. 176 Pozycja naklejki CNG
Rys. 176 Pozycja naklejki CNG

W niektórych krajach ustawowe przepisy krajowe wymagają oznaczenia pojazdów z instalacja gazową jedną z naklejek rys. 176.

Komora silnika

UWAGA

Podczas prac w komorze silnika można się skaleczyć lub oparzyć, występuje też niebezpieczeństwo wypadku lub pożaru. Dlatego koniecznie należy się stosować do podanych niżej ostrzeżeń i ogólnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Komora silnika samochodu jest obszarem niebezpiecznym!

Wskazówki przed rozpoczęciem prac w komorze silnika

■ Wyłączyć silnik i wyciągnąć kluczyk.

■ Mocno zaciągnąć hamulec ręczny.

■ W przypadku pojazdów z ręczna skrzynia biegów, dźwignię zmiany biegów ustawić w połozeniu biegu jałowego.

■ W przypadku pojazdów z automatyczną skrzynią biegów ustawić dźwignię sterującą w pozycji P.

■ Zaczekać, aż silnik ostygnie.

■ Nigdy nie otwierać pokrywy, jeśli widać, że z komory silnika wydostaje się para lub płyn chłodzący - ryzyko poparzenia! Zaczekać, aż para lub płyn chłodzący nie będą się wydostawać na zewnątrz.

Wskazówki dotyczące prac w komorze silnika

■ Nie dopuszczać żadnych osób, w szczególności dzieci, do komory silnika.

■ Nigdy nie dotykać wentylatora chłodnicy, dopóki silnik jest gorący. Wentylator może się niespodziewanie włączyć!

■ Nie dotykać gorących części silnika - ryzyko oparzeń!

Wskazówki dotyczące prac w komorze silnika przy włączonym silniku

■ Zwrócić uwagę zwłaszcza na obracające się części silnika, np. pasek wielorowkowy, generator, wentylator chłodnicy - zagrożenie życia!

■ Nigdy nie dotykać przewodów elektrycznych układu zapłonowego.

■ Unikać zwarć w układzie elektrycznym - szczególnie przy akumulatorze.

■ Zawsze zwracać uwagę na to, aby obracające się części silnika nie pochwyciły ozdób, luźnych elementów odzieży lub długich włosów - niebezpieczeństwo zagrożenia życia! Przed rozpoczęciem pracy zawsze zdejmować ozdoby, związać długie włosy i dopilnować, aby odzież przylegała do ciała.

Wskazówki dotyczące prac przy układzie paliwowym lub układzie elektrycznym

■ Zawsze odłączyć akumulator od instalacji samochodu.

■ Nie palić.

■ Nie wykonywać prac w pobliżu otwartego ognia.

■ Należy zawsze mieć przygotowaną sprawną gaśnicę.

■ Przeczytać i uwzględnić informacje i wskazówki ostrzegawcze podane na pojemnikach płynów eksploatacyjnych.

■ Płyny eksploatacyjne przechowywać w zamkniętych oryginalnych pojemnikach w miejscu niedostępnym dla osób, które nie są w pełni samodzielne, np. dzieci.

■ Nigdy nie przelewać płynów eksploatacyjnych nad gorącym silnikiem - ryzyko pożaru.

■ Jeśli jest konieczne wykonanie prac pod samochodem, należy go zabezpieczyć przed ruszeniem i pewnie podeprzeć odpowiednimi podpórkami; lewarek nie wystarcza do tego celu - ryzyko obrażeń!

OSTROŻNIE

Dolewać tylko płyny eksploatacyjne o prawidłowej specyfikacji. W przeciwnym razie może nastąpić poważne uszkodzenie silnika!

Informacja dotycząca środowiska

Ze względu na konieczność utylizacji zużytego płynu hamulcowego w sposób przyjazny dla środowiska, konieczność posiadania narzędzi specjalistycznych i niezbędnej wiedzy, wymianę płynów należy zlecić specjalistycznej stacji obsługi.

Informacja

■ W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z płynami eksploatacyjnymi zgłosić się do specjalistycznej stacji obsługi.

■ Płyny eksploatacyjne o właściwej specyfikacji można nabyć z zakresu oryginalnych akcesoriów ŠKODA lub oryginalnych części zamiennych ŠKODA.

Otwieranie i zamykanie pokrywy komory silnika

Rys. 177 Pokrywa komory silnika
Rys. 177 Pokrywa komory silnika

Otworzyć pokrywę

Otworzyć przednie drzwi.

Pociągnąć za dźwignię odryglowującą znajdującą się pod deską rozdzielczą w kierunku strzałki 1 rys. 177.

Przed podniesieniem pokrywy komory silnika należy się upewnić, czy ramiona wycieraczek nie są podniesione z szyby przedniej, ponieważ mogłyby uszkodzić lakier na pokrywie.

Wcisnąć dźwignię odryglowującą w kierunku strzałki 2 , pokrywa komory silnika odrygluje się.

Chwycić pokrywę komory silnika i podnieść w kierunku strzałki 3 .

Podpórke wyjąć z uchwytu zgodnie z kierunkiem strzałki 4 .

Zabezpieczyc otwartą klapę, wkładając koniec podpórki w otwór zgodnie z kierunkiem strzałki 5 .

Zamykanie pokrywy

Unieść pokrywę komory silnika.

Wyjąć podpórkę i wcisnąć w przeznaczony do tego uchwyt u spodu pokrywy.

Pokrywę komory silnika spuścić z wysokości około 20 cm w rygiel zamka - nie dociskać jej!

UWAGA

■ Sprawdzić, czy pokrywa komory silnika jest pewnie zamknięta oraz czy na wyświetlaczu tablicy rozdzielczej nie wyświetla się pojazd z otwartą pokrywą komory silnika strona 47.

■ Po zauważeniu w czasie jazdy, że pokrywa nie jest zamknięta, należy natychmiast zatrzymać samochód i zamknąć pokrywę - ryzyko wypadku!

■ Uważać, aby podczas zamykania pokrywy silnika nie przytrzasnąć żadnych części ciała - niebezpieczeństwo urazu!

OSTROŻNIE

Nie wolno unosić pokrywy za dźwignię odryglowującą rys. 177.

Przegląd komory silnika

Rys. 178 Zasada działania: Komora silnika
Rys. 178 Zasada działania: Komora silnika

  1. Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego
  2. Bagnet do pomiaru poziomu oleju silnikowego
  3. Wlew oleju
  4. Zbiornik płynu hamulcowego
  5. Akumulator (pod osłoną)
  6. Zbiornik płynu do spryskiwaczy

Informacja

Rozmieszczenie elementów w samochodach z innymi silnikami benzynowymi czy wysokoprężnymi jest bardzo podobne.

Wentylator chłodnicy

Wentylator chłodnicy jest napędzany silnikiem elektrycznym. Jest włączany zależnie od temperatury płynu chłodzącego.

UWAGA

Po wyłączeniu zapłonu wentylator może jeszcze pracować w sposób ciągły lub z przerwami przez prawie 10 minut.

Spryskiwacze

Rys. 179 Komora silnika: zbiornik płynu do spryskiwaczy
Rys. 179 Komora silnika: zbiornik płynu do spryskiwaczy

Zbiornik płynu do spryskiwaczy A znajduje się w komorze silnika rys. 179.

Płyn do spryskiwaczy służy do czyszczenia szyb przedniej i tylnej oraz reflektorów.

Pojemność zbiornika wynosi ok. 3 litrów, a w samochodach z układem czyszczenia reflektorów ok. 4,7 litra1).

Czysta woda nie wystarcza do skutecznego oczyszczenia szyb i reflektorów.

Zalecamy stosować czystą wodę z płynem do mycia szyb z oferty oryginalnych akcesoriów ŠKODA (zimą ze środkiem chroniącym przed zamarzaniem), który usunie zastały brud.

Nawet jeśli samochód jest wyposażony w podgrzewane dysze spryskiwaczy, zimą należy zawsze dodawać płynu, który ochroni układ przed zamarznięciem.

W razie braku zimowego płynu do spryskiwaczy ze środkiem przeciwmrozowym można również użyć spirytusu. Udział spirytusu nie może być większy niż 15%. Mieszanka o takim stężeniu nie zamarza tylko do temperatury -5C.

OSTROŻNIE

■ W żadnym razie nie wolno do spryskiwania szyb używać koncentratu płynu chłodzącego ani innych dodatków.

■ Jeżeli samochód jest wyposażony w układ czyszczenia reflektorów, do płynu do spryskiwaczy wolno dolewać tylko środków czyszczących, które nie naruszają poliwęglanowej powłoki reflektorów.

■ Do dolewania płynu do spryskiwania szyb nie należy wyjmować sitka, które znajduje się w otworze wlewowym zbiornika, ponieważ mogłoby dojść do zanieczyszczenia płynu i w efekcie do niesprawności układu.

Olej silnikowy

Fabrycznie silnik jest napełniony olejem wysokiej jakości, którego można używać cały przez rok - wyłączając ekstremalne strefy klimatyczne.

Oleje silnikowe są oczywiście stale ulepszane. Dlatego dane zawarte w niniejszej instrukcji obsługi są danymi na dzień zamknięcia redakcji.

Partnerzy serwisowi ŠKODA są na bieżąco informowani przez producenta o aktualnych zmianach. Dlatego właśnie najlepiej zlecić wymianę oleju u partnera serwisowego ŠKODA.

Niżej wymienione specyfikacje (normy VW) mogą być podane na pojemniku z olejem - osobno lub wraz z innymi specyfikacjami.

Olej silnikowy należy wymieniać w wyznaczonych okresach międzyobsługowych strona 53.

UWAGA

Komora silnika samochodu jest obszarem niebezpiecznym. Podczas prac w komorze silnika należy uwzględnić następujące ostrzeżenia strona 195.

OSTROŻNIE

Do oleju silnikowego nie wolno dodawać żadnych dodatków - ryzyko poważnych uszkodzeń części silnika!

Informacja

  • Przed długą jazdą zalecamy Państwu zakupienie oleju silnikowego o specyfikacji odpowiedniej do samochodu i zabranie go ze sobą w podróż.
  • Zachęcamy do wyboru olejów z oferty oryginalnych akcesoriów ŠKODA.
  • Miejsce kontaktu skóry lub oczu z olejem należy od razu starannie umyć.

Specyfikacja

Pojazdy ze zmiennym okresem międzyobsługowym


a) W przypadku silników wysokoprężnych bez DPF może być opcjonalnie stosowany olej silnikowy VW 505 01.

Pojazdy ze stałym okresem międzyobsługowym


a) W przypadku silników wysokoprężnych bez DPF może być opcjonalnie stosowany olej silnikowy VW 505 01.

OSTROŻNIE

■ Jeżeli powyższe oleje są niedostępne, w sytuacji awaryjnej można dolać inny olej silnikowy. W celu uniknięcia uszkodzenia silnika do następnej wymiany oleju można dolać tylko maks. 0,5 l oleju silnikowego, który spełnia wymagania następujących specyfikacji:

■ w samochodach z silnikiem benzynowym: ACEA A3, ACEA B4, API SN, API SM;

■ w samochodach z silnikiem wysokoprężnym: ACEA C3, API CJ-4.

Sprawdzanie poziomu oleju

Rys. 180 Zasada działania: bagnet do pomiaru poziomu oleju
Rys. 180 Zasada działania: bagnet do pomiaru poziomu oleju

Bagnet wskazuje poziom oleju w silniku.

Bagnet do pomiaru poziomu oleju rys. 180

A. Poziom oleju musi znajdować się we wskazanym obszarze.

Sprawdzenie i uzupełnianie poziomu oleju można przeprowadzić, jeżeli spełnione są następujące warunki.

  • Pojazd stoi na równym terenie.
  • Osiągnięta została normalna temperatura pracy silnika.
  • Silnik jest wyłączony.
  • Pokrywa komory silnika jest otwarta.

Sprawdzanie poziomu

Odczekać kilka minut, aż olej silnikowy spłynie do miski olejowej.

Wyjąć bagnet.

Bagnet wytrzeć czystą szmatką i z powrotem wsunąć do oporu.

Ponownie wyjąć bagnet i odczytać poziom oleju.

Pewne ilości oleju są zużywane przez silnik. Zależnie od sposobu jazdy i warunków eksploatacji zużycie oleju może wynieść do 0,5 l/1000 km. Przez pierwsze 5000 km zużycie oleju może być nawet większe.

Sprawdzać poziom oleju w regularnych odstępach czasu.

W przypadku niskiego poziomu oleju na wyświetlaczu tablicy rozdzielczej wyświetla się symbol kontrolny oraz
odpowiedni komunikat strona 43. Należy wówczas możliwie szybko zmierzyć bagnetem poziom oleju. Dolać odpowiednią ilość oleju.

OSTROŻNIE

■ Poziom oleju nigdy nie powinien przekroczyć ani spaść poniżej zakresu A rys. 180 - ryzyko uszkodzenia silnika i układu wydechowego!

■ Jeżeli z jakichś przyczyn nie można dolać oleju, nie wolno kontynuować
jazdy! Wyłączyć silnik i zwrócić się o pomoc do specjalistycznej stacji obsługi.

■ Jeżeli poziom oleju przekracza zakres A , rys. 180 nie kontynuować jazdy!
Wyłączyć silnik i zwrócić się o pomoc do specjalistycznej stacji obsługi.

Dolewanie

Odkręcić korek wlewu oleju silnikowego rys. 178 na stronie 197.

Dolewać olej zgodny ze specyfikacją w porcjach półlitrowych strona 198.

Sprawdzić poziom oleju strona 199.

Ostrożnie zakręcić korek wlewu oleju silnikowego.

Wsunąć bagnet pomiaru poziomu oleju silnikowego do oporu.

Płyn chłodzący

Płyn chłodzący chłodzi silnik.

Składa się z wody i koncentratu płynu chłodzącego, który chroni układ chłodzenia przed korozją i osadzaniem się kamienia.

Udział koncentratu w płynie chłodzącym musi wynosić min. 40%.

Udział koncentratu w płynie chłodzącym można zwiększyć maksymalnie do 60%.

Pomiar lub przywrócenie właściwego stosunku wody do koncentratu należy w razie potrzeby zlecić specjalistycznej stacji obsługi.

Typ płynu chłodzącego podany jest na zbiorniku wyrównawczym płynu chłodzącego rys. 181 na stronie 200.

UWAGA

Komora silnika samochodu jest obszarem niebezpiecznym. Podczas prac w komorze silnika należy uwzględnić następujące ostrzeżenia strona 195.

■ Płyn chłodzący jest szkodliwy dla zdrowia.

■ Unikać kontaktu z płynem chłodzącym.

■ Opary płynu chłodzącego są szkodliwe dla zdrowia.

■ Nigdy nie odkręcać korka zbiornika wyrównawczego układu chłodzenia, dopóki silnik nie ostygnie. Układ chłodzenia jest pod ciśnieniem!

■ W celu ochrony twarzy, rąk i ramion przed gorącą parą lub gorącym płynem chłodzącym korek zbiornika wyrównawczego układu chłodzenia należy przed otwarciem przykryć szmatką.

■ Jeśli płyn chłodzący dostanie się do oczu, natychmiast przemyć oczy czystą wodą i jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

■ Płyn chłodzący przechowywać w oryginalnym pojemniku w miejscu niedostępnym dla osób, które nie są w pełni samodzielne, szczególnie dzieci - niebezpieczeństwo zatrucia!

■ W przypadku połknięcia płynu chłodzącego niezwłocznie udać się do lekarza.

■ Nigdy nie przelewać płynów eksploatacyjnych nad gorącym silnikiem - ryzyko pożaru.

OSTROŻNIE

■ Jeżeli z jakiejś przyczyny w danych warunkach nie można dolać płynu chłodzącego, nie wolno kontynuować jazdy!
Wyłączyć silnik i zwrócić się o pomoc do specjalistycznej stacji obsługi.

■ Udział koncentratu w płynie chłodzącym nie powinien być mniejszy niż 40%.

■ Udział koncentratu wynoszący ponad 60% zmniejsza ochronę przeciwmrozową i chłodzenie.

■ Koncentrat płynu chłodzącego niezgodny ze specyfikacją może zmniejszyć poziom ochrony przed korozją.

■ Spowodowane przez korozję uszkodzenia mogą być przyczyną wycieków płynu chłodzącego, a w następstwie poważnego uszkodzenia silnika!

■ Nie dolewać płynu chłodzącego powyżej oznaczenia A rys. 181 na stronie 200.

■ W przypadku usterki, która prowadzi do przegrzania silnika należy zwrócić się o pomoc do specjalistycznej stacji obsługi - ryzyko poważnego uszkodzenia silnika.

■ Dodatkowe reflektory i inne elementy zamontowane przed wlotami powietrza pogarszają chłodzenie silnika.

■ Nigdy nie przykrywać chłodnicy - ryzyko przegrzania silnika.

Informacja

W samochodach wyposażonych w dodatkowe ogrzewanie (ogrzewanie i wentylację postojową) pojemność płynu chłodzącego jest o ok. 1 litr większa

Sprawdzanie poziomu

Rys. 181 Komora silnika: zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego
Rys. 181 Komora silnika: zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego

Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego znajduje się po prawej stronie komory silnika.

Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego rys. 181

  1. Znacznik maksymalnego dopuszczalnego poziomu płynu chłodzącego
  2. Znacznik minimalnego dopuszczalnego poziomu płynu chłodzącego

Poziom płynu chłodzącego należy utrzymywać między znacznikiem A a znacznikiem B .

Sprawdzenie poziomu płynu chłodzącego można przeprowadzić, jeżeli spełnione są następujące warunki.

  • Pojazd stoi na równym terenie.
  • Silnik jest wyłączony.
  • Silnik nie jest gorący.
  • Pokrywa komory silnika jest otwarta.

Sprawdzanie poziomu

  • Sprawdzić poziom płynu chłodzącego w zbiorniku wyrównawczym rys. 181.

Przy rozgrzanym silniku odczyt może być niedokładny. Poziom może przekraczać znacznik A rys. 181.

W razie zbyt niskiego poziomu płynu chłodzącego na wyświetlaczu tablicy rozdzielczej pojawia się symbol kontrolny i
odpowiedni komunikat strona 42.

Mimo to zalecamy regularnie sprawdzać poziom płynu chłodzącego bezpośrednio w zbiorniku.

Ubytki płynu chłodzącego

Przyczyną ubytków płynu chłodzącego są najczęściej nieszczelności. Nie należy się ograniczać wyłącznie do dolania płynu chłodzącego. Zlecić sprawdzenie układu chłodzenia w specjalistycznej stacji obsługi.

Dolewanie

Na korek zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego położyć szmatkę i ostrożnie odkręcić korek.

Dolać płyn chłodzący.

Wkręcić korek zbiornika, aż słyszalnie zaskoczy.

OSTROŻNIE

■ Dolewać tylko nowy płyn chłodzący.

■ Jeżeli nie jest dostępny zalecany płyn chłodzący, nie dolewać innego środka.

W takim przypadku dolać tylko wody i jak najszybciej zlecić specjalistycznej stacji obsługi przywrócenie prawidłowego stężenia koncentratu.

Płyn hamulcowy

Zbiornik płynu hamulcowego znajduje się w komorze silnika rys. 182 na stronie 201.

UWAGA

■ Komora silnika samochodu jest obszarem niebezpiecznym. Podczas prac w komorze silnika należy uwzględnić następujące ostrzeżenia strona 195.

■ Nie używać starego płynu hamulcowego, ponieważ może pogarszać działanie układu hamulcowego - ryzyko wypadku!

OSTROŻNIE

■ Jeżeli poziom płynu hamulcowego spadł poniżej oznaczenia "MIN" rys. 182 na stronie 201, nie wolno
kontynuować jazdy - ryzyko wypadku! Skorzystać z pomocy specjalistycznej stacji obsługi.

■ Płyn hamulcowy niszczy lakier samochodu.

Informacja

■ Wymiana płynu hamulcowego jest wykonywana w ramach przeglądu okresowego.

■ Zachęcamy do wyboru płynu hamulcowego z oferty oryginalnych akcesoriów ŠKODA.

Sprawdzanie poziomu

Rys. 182 Komora silnika: zbiornik płynu hamulcowego
Rys. 182 Komora silnika: zbiornik płynu hamulcowego

Sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego można przeprowadzić, jeżeli spełnione są następujące warunki.

  • Pojazd stoi na równym terenie.
  • Silnik jest wyłączony.
  • Pokrywa komory silnika jest otwarta.

Sprawdzanie poziomu

  • Sprawdzić poziom płynu hamulcowego w zbiorniku rys. 182.

Poziom płynu musi się znajdować pomiędzy oznaczeniami "MIN" i "MAX".

Niewielkie obniżanie się poziomu płynu następuje w wyniku zużywania się i automatycznej regulacji odstępu klocków hamulcowych.

Jeśli jednak poziom płynu hamulcowego w krótkim czasie wyraźnie się obniży lub spadnie poniżej oznaczenia "MIN", może to oznaczać, że układ hamulcowy stał się nieszczelny.

W razie zbyt niskiego poziomu płynu hamulcowego na wyświetlaczu tablicy rozdzielczej świeci się lampka kontrola i wyświetla się odpowiedni
komunikat strona 36.

Specyfikacja

Płyn hamulcowy musi spełniać jedną z następujących norm lub specyfikacji:

VW 50114;

FMVSS 116 DOT4.

Akumulator

Akumulator stanowi źródło prądu do rozruchu silnika oraz zasila odbiorniki elektryczne w pojeździe.

Symbole ostrzegawcze na akumulatorze pojazdu






Symbol Znaczenie
Zawsze używać okularów ochronnych!
Elektrolit akumulatora jest silnie żrący. Zawsze używać rękawic ochronnych i środków ochrony oczu!
Nie palić, nie używać ognia i otwartych źródeł światła oraz nie wykonywać czynności powodujących powstawanie iskier w pobliżu akumulatora pojazdu!
Podczas ładowania akumulatora powstaje wybuchowa mieszanina piorunująca!
Nie pozwalać dzieciom zbliżać się do akumulatora!

UWAGA

Podczas prac przy akumulatorze i układzie elektrycznym może dojść do urazów, zatruć i poparzeń, istnieje też ryzyko wybuchu i pożaru. Należy koniecznie przestrzegać ogólnie obowiązujących zasad bezpieczeństwa oraz poniższych wskazówek ostrzegawczych.

■ Nie dopuszczać do akumulatora osób, które nie są w pełni samodzielne, zwłaszcza dzieci.

■ Nie przechylać akumulatora, ponieważ z otworów odpowietrzających może się wylać elektrolit. Chronić oczy okularami lub maską ochronną - ryzyko utraty wzroku!

■ Podczas prac przy akumulatorze używać rękawic i okularów ochronnych oraz środków ochrony skóry.

■ Elektrolit akumulatora jest silnie żrący, dlatego trzeba się z nim obchodzić nadzwyczaj ostrożnie.

■ Żrące opary działają drażniąco, powodując zapalenie spojówek i dróg oddechowych.

■ Elektrolit uszkadza szkliwo zębów, a na skórze wywołuje głębokie rany, które długo się goją.

■ W razie dostania się elektrolitu do oka, natychmiast przemywać oko czystą wodą przez kilka minut i niezwłocznie udać się do lekarza!

■ W razie pryśnięcia elektrolitu na skórę lub ubranie jak najszybciej zneutralizować go mydłem i spłukać dużą ilością wody.

■ W przypadku połknięcia elektrolitu niezwłocznie udać się do lekarza!

■ Unikać kontaktu z otwartym ogniem i światłem.

■ Unikać palenia i czynności powodujących powstanie iskry.

■ Nigdy nie używać uszkodzonego akumulatora - niebezpieczeństwo wybuchu!

■ Nigdy nie ładować zamarzniętego lub rozmrożonego akumulatora - niebezpieczeństwo wybuchu i poparzenia!

■ Zamarznięty akumulator wymienić na nowy.

■ Rozruchu awaryjnego nigdy nie używać w akumulatorach ze zbyt niskim poziomem elektrolitu - grozi wybuchem i poparzeniami.

OSTROŻNIE

■ Nienależyte obchodzenie się z akumulatorem pojazdu może spowodować jego uszkodzenie.

■ Uważać, aby elektrolit nie wyciekł na nadwozie - ryzyko uszkodzenia lakieru.

■ Jeżeli samochód nie jest używany przez okres dłuższy niż 3-4 tygodnie, akumulator może się rozładować. Można nie dopuścić do rozładowania akumulatora, odłączając od niego zacisk ujemny (-) lub doładowując akumulator co pewien czas małym prądem.

■ Nie wystawiać akumulatora na silne światło dzienne, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe ma szkodliwy wpływ na obudowę.

■ Częste używanie akumulatora do przejazdów na krótkich trasach nie zapewnia wystarczającego ładowania i akumulator może się rozładować.

Informacja dotycząca środowiska

Zużyty akumulator jest odpadem szkodliwym dla środowiska. Dlatego należy go zutylizować zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju.

Informacja

■ Dlatego wszelkie prace wykonywane na akumulatorze pojazdu należy zlecić specjalistycznej stacji obsługi.

■ Akumulator, który ma ponad 5 lat, należy wymienić.

Odchylanie osłony

Rys. 183 Komora silnika: osłona plastikowa akumulatora samochodowego
Rys. 183 Komora silnika: osłona plastikowa akumulatora samochodowego

Akumulator znajduje się w komorze silnika, w przypadku niektórych rodzajów wyposażenia pod osłoną plastikową rys. 183.

Przesunąć osłonę akumulatora w kierunku strzałki.

Zamontowanie osłony akumulatora przebiega w odwrotnej kolejności.

Sprawdzanie poziomu elektrolitu

Rys. 184 Akumulator: wskaźnik poziomu elektrolitu
Rys. 184 Akumulator: wskaźnik poziomu elektrolitu

W pojazdach wyposażonych w akumulator z kolorowym wskaźnikiem rys. 184, poziom elektrolitu można sprawdzać na podstawie odbarwienia.

Kolor oznaczenia mogą zakłócać pęcherzyki powietrza. Dlatego przed sprawdzaniem delikatnie popukać w oznaczenie.

Czarne zabarwienie - poziom elektrolitu prawidłowy.

Brak barwy lub jasnożółte zabarwienie - za niski poziom elektrolitu, akumulator nadaje się do wymiany.

Pojazdy z układem START-STOP są wyposażone w sterownik akumulatora, który służy do sprawdzania poziomu energii podczas wielokrotnego uruchamiania silnika.

W następujących przypadkach zalecane jest regularne sprawdzanie poziomu elektrolitu w specjalistycznej stacji obsługi.

Wysokie temperatury zewnętrzne.

Dłuższe całodniowe przejazdy.

Po każdym ładowaniu.

Zima

W niskiej temperaturze akumulator ma tylko część zdolności rozruchowej.

Rozładowany akumulator może zamarznąć już w temperaturze niewiele niższej od 0C.

Przed zimą zalecamy zlecić specjalistycznej stacji obsługi sprawdzenie i ewentualne doładowanie akumulatora.

Informacja

■ Poziom elektrolitu w akumulatorze jest również regularnie sprawdzany w ramach przeglądów okresowych wykonywanych przez specjalistyczną stację obsługi.

■ W pojazdach z akumulatorem oznaczonym "AGM" sprawdzanie poziomu elektrolitu jest niemożliwe ze względów technicznych.

Ładowanie

Naładowany akumulator jest warunkiem pewnego rozruchu silnika.

Ładowanie można rozpocząć po spełnieniu następujących warunków.

  • Silnik jest wyłączony.
  • Zapłon jest wyłączony.
  • Wszystkie odbiorniki są wyłączone.
  • Pokrywa komory silnika jest otwarta.

"Szybkie ładowanie" prądem o dużym natężeniu

Odłączyć oba przewody od akumulatora (najpierw "minus", potem "plus").

Podłączyć zaciski urządzenia do ładowania do akumulatora (czerwony = "plus", czarny = "minus").

Podłączyć przewód sieciowy urządzenia do ładowania do sieci i włączyć ją.

Po ładowaniu: Najpierw wyłączyć urządzenie do ładowania i wyjąć przewód sieciowy z gniazda.

Dopiero teraz odłączyć zaciski urządzenia.

Ponownie podłączyć przewody przyłączeniowe do akumulatora (najpierw "plus", potem "minus")

Ładowanie prądem o małym natężeniu

W przypadku ładowania np. małą ładowarką nie ma potrzeby odłączania przewodów od akumulatora.

Należy przy tym przestrzegać instrukcji producenta ładowarki

Do pełnego naładowania akumulatora ustawić prąd ładowania wynoszący 0,1 pojemności akumulatora (lub mniejszy).

Do ładowania nie wykręcać korków akumulatora.

UWAGA

■ Podczas ładowania akumulatora uwalnia się wodór i tworzy z tlenem z powietrza wybuchową mieszaninę, tzw. mieszaninę piorunującą. Nawet iskra, powstająca przy odłączaniu lub luzowaniu przewodów (gdy jest włączony zapłon), może spowodować wybuch.

■ Mostkowanie biegunów akumulatora (np. przy użyciu metalowych przedmiotów - przewodników prądu) powoduje zwarcie - niebezpieczeństwo uszkodzenia akumulatora, wybuchu, pożaru akumulatora i rozpryśnięcia się elektrolitu.

■ Podczas pracy z przewodami i urządzeniami elektrycznymi unikać iskrzenia.

Silne iskrzenie może być przyczyną obrażeń.

■ Przed wszelkimi pracami przy układzie elektrycznym wyłączyć silnik, wyłączyć zapłon, wszystkie odbiorniki elektryczne i od akumulatora odłączyć zacisk ujemny (-).

■ "Szybkie ładowanie" akumulatora jest niebezpieczne. Wymagana jest specjalne urządzenie do ładowania i fachowa wiedza.

■ "Szybkie ładowanie" akumulatora najlepiej zlecić specjalistycznej stacji obsługi.

OSTROŻNIE

W samochodach wyposażonych w układ START-STOP lub ogrzewanie dodatkowe (postojowe) zacisku urządzenia do ładowania nie należy podłączać bezpośrednio do bieguna ujemnego w akumulatorze, tylko do masy silnika strona 223, Rozruch awaryjny w samochodach z układem START-STOP.

Wymiana akumulatora

Nowy akumulator musi mieć taka samą pojemność, napięcie, natężenie prądu i wielkość jak oryginalnie zamontowany. Odpowiedni typ akumulatora można nabyć w specjalistycznej stacji obsługi.

Wymianę akumulatora należy zlecić specjalistycznej stacji obsługi, która zapewni prawidłowy montaż nowego akumulatora i należytą utylizację starego akumulatora zgodną z przepisami obowiązującymi w danym kraju.

Odłączanie i podłączanie

Odłączanie

Wyłączyć zapłon.

Najpierw odłączyć biegun ujemny (-), a dopiero potem biegun dodatni (+).

Podłączanie

Najpierw podłączyć biegun dodatni (+), a dopiero potem biegun ujemny (-).

Po odłączeniu i ponownym podłączeniu akumulatora częściowo lub zupełnie nie będą działały następujące funkcje lub urządzenia.


OSTROŻNIE

■ Akumulator odłączać tylko przy wyłączonym zapłonie - ryzyko uszkodzenia układów elektrycznych pojazdu.

■ Nie wolno zamieniać przewodów przyłączeniowych - przewody mogą się zapalić.

Informacja

■ Po odłączeniu i ponownym podłączeniu akumulatora zalecamy zlecić specjalistycznej stacji obsługi sprawdzenie samochodu, tak aby mieć pewność, że wszystkie układy elektryczne działają prawidłowo.

■ Dane komputera pokładowego zostaną zresetowane.

Automatyczne wyłączanie odbiorników

Przy silnym obciążeniu akumulatora sterownik sieci pokładowej uniemożliwia automatycznie jego rozładowanie. Objawia się to w następujący sposób.

Zostaje zwiększona prędkość obrotowa biegu jałowego, aby generator mógł dostarczać większą ilość prądu do instalacji samochodu.

W razie potrzeby zostaje ograniczona moc większych odbiorników komfortowych, takich jak ogrzewanie siedzeń, ogrzewanie szyby tylnej lub w sytuacji awaryjnej następuje ich całkowite odłączenie.

OSTROŻNIE

■ Nawet mimo interwencji sterownika sieci pokładowej może dojść do rozładowania akumulatora. Może się tak zdarzyć w przypadku, gdy zapłon jest włączony przez dłuższy czas przy wyłączonym silniku lub gdy przy dłuższym postoju są włączone światła pozycyjne lub postojowe.

■ Odbiorniki zasilane z gniazda 12 V przy wyłączonym zapłonie mogą powodować rozładowanie akumulatora pojazdu.

Informacja

Ewentualne odłączenie niektórych odbiorników nie obniża komfortu jazdy i często nie jest nawet zauważalne dla kierowcy.

Pielęgnacja i konserwacja

...

Koła

...

Zobacz tez:

Klimatyzacja automatyczna dwustrefowa
Klimatyzacja działa przy pracującym silniku. ...

Otwarcie pokrywy przedziału silnika
OTWIERANIE I ZAMYKANIE POKRYWY PRZEDZIAŁU SILNIKA OSTRZEŻENIE  Niektóre podzespoły w przedziale silnika mogą być bardzo gorące, np. silnik, chłodnica i elementy układu wydechowego. Podczas otwierania pokrywy przedziału silnika istnieje ryzyko odniesienia obrażeń. Na ile to możliwe, odczekaj, aż silnik ostygni ...

Categorie