UWAGA
■ Najlepsze działanie ochronne układu poduszek powietrznych uzyskuje się tylko wtedy, gdy pasy bezpieczeństwa są zapięte.
■ Poduszki nie zastępują pasów bezpieczeństwa, lecz są częścią systemu bezpieczeństwa biernego samochodu.
■ Aby wyzwolone poduszki powietrzne zapewniały jak najskuteczniejszą ochronę, fotele muszą być ustawione odpowiednio do wzrostu osób jadących strona 7, Właściwa i bezpieczna pozycja siedząca.
■ Jeśli ktoś jedzie nieprzypięty pasem bezpieczeństwa, pochyla się za daleko do przodu lub siedzi w innej niewłaściwej pozycji, naraża się na poważniejsze urazy w razie wypadku.
Wskazówki dotyczące obsługi układu poduszek powietrznych
■ Jeżeli występuje usterka, układ poduszek powietrznych należy niezwłocznie sprawdzić w specjalistycznej stacji obsługi. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że poduszki powietrzne nie zostaną wyzwolone w czasie wypadku.
■ W układzie poduszek powietrznych i jego elementach nie wolno dokonywać żadnych zmian.
■ Wszelkie prace związane z układem poduszek powietrznych, jak też wymontowanie i zamontowanie elementów tego układu podczas innych napraw (np. wymontowanie kierownicy) mogą wykonywać wyłącznie specjalistyczne stacje obsługi.
■ Nie dokonywać żadnych zmian przedniego zderzaka ani nadwozia.
■ Zabrania się manipulacji jakimikolwiek częściami układu poduszek powietrznych, ponieważ mogłoby dojść do wyzwolenia poduszek.
■ Poduszki powietrzne zapewniają ochronę tylko w czasie jednego wypadku.
Po wyzwoleniu poduszki powietrznej, układ poduszek powietrznych należy wymienić.
Stan funkcjonowania układu poduszek powietrznych jest sygnalizowany
zapaleniem
się lampki kontrolnej na tablicy
rozdzielczej strona 39.
W momencie wyzwolenia poduszki powietrzne napełniają się gazem i rozwijają.
Podczas wyzwolenia poduszek powietrznych pojawia się szarobiały lub czerwony nieszkodliwy gaz. Jest to całkowicie normalne i nie świadczy o pożarze w samochodzie.
Układ poduszek powietrznych (w zależności od wyposażenia samochodu) składa się z następujących modułów.
Sterownik elektroniczny.
Czołowe poduszki powietrzne kierowcy i pasażera strona 16.
Poduszka powietrzna kolan kierowcy strona 17.
Boczne poduszki powietrzne strona 18.
Kurtyny powietrzne strona 19.
Lampka kontrolna poduszek powietrznych na tablicy rozdzielczej strona 39.
Wyłącznik czołowej poduszki powietrznej pasażera strona 21.
Lampka kontrolna włączonych / wyłączonych czołowych poduszek powietrznych pasażera w środkowej części deski rozdzielczej strona 21.
Informacja
Napełnienie poduszki powietrznej odbywa się w ułamku sekundy i z dużą prędkością, tak aby w czasie zderzenia mogła ona zapewnić dodatkową ochronę.
Układ poduszek powietrznych działa tylko przy włączonym zapłonie.
W wyjątkowych zdarzeniach wypadkowych może dojść do jednoczesnego wyzwolenia kilku poduszek powietrznych.
Podczas zderzenia czołowego lub bocznego o niewielkiej energii, zderzenia od tyłu lub wywrócenia albo dachowania samochodu nie następuje wyzwolenie poduszek powietrznych.
Warunki wyzwolenia
Nie można szczegółowo określić warunków wyzwolenia układu poduszek powietrznych w każdej sytuacji. Ważną rolę odgrywają na przykład takie czynniki, jak właściwości obiektów, z którymi się zderza samochód (obiekty twarde lub miękkie), kąt zderzenia, prędkość jazdy itp.
Decydujące znaczenie dla wyzwolenia poduszek powietrznych ma przebieg opóźnienia. Sterownik analizuje charakter kolizji i uaktywnia odpowiedni element układu bezpieczeństwa jadących.
Jeśli zmierzone opóźnienie ruchu samochodu w czasie zderzenia nie przekracza wartości progowej zaprogramowanej w sterowniku, nie następuje wyzwolenie poduszek powietrznych, chociaż samochód może zostać bardzo mocno uszkodzony.
Przy silnych zderzeniach czołowych następuje wyzwolenie następujących poduszek powietrznych:
czołowej poduszki powietrznej kierowcy;
czołowej poduszki powietrznej pasażera;
poduszki powietrznej kolan kierowcy.
Przy silnych zderzeniach bocznych następuje wyzwolenie następujących poduszek powietrznych:
przedniej bocznej poduszki powietrznej po stronie zderzenia;
tylnej bocznej poduszki powietrznej po stronie zderzenia;
kurtyn powietrznych po stronie zderzenia.
Gdy podczas wypadku dojdzie do wyzwolenia poduszek powietrznych:
świeci lampka oświetlenia wnętrza (jeśli włącznik jest w położeniu sterowania włącznikiem drzwi);
włączają się światła awaryjne;
wszystkie drzwi zostają odryglowane;
następuje przerwanie dopływu paliwa do silnika.
Rys. 8 Miejsca montażu poduszek powietrznych / poduszki powietrzne napełniane
gazem
Rys. 9 Właściwy odstęp od kierownicy
Czołowe poduszki powietrzne zapewniają dodatkową ochronę głowy i górnej części tułowia kierowcy i pasażera w czasie poważniejszego zderzenia czołowego.
Czołowa poduszka powietrzna kierowcy znajduje się w kierownicy, a czołowa poduszka powietrzna pasażera w desce rozdzielczej powyżej schowka podręcznego rys. 8 - A.
Wyzwolenie poduszek powietrznych powoduje rozwinięcie ich przed kierowcą i pasażerem rys. 8 - B. Przez zanurzanie się kierowcy i pasażera w całkowicie napełnione poduszki następuje łagodne wyhamowanie ich ruchu do przodu, co zmniejsza ryzyko urazu głowy i górnej części tułowia.
UWAGA
Wskazówki dotyczące właściwej pozycji siedzącej
■ Dla kierowcy i pasażera ważne jest, aby zachowywać odstęp co najmniej 25 cm od kierownicy lub od deski rozdzielczej A rys. 9. Jeżeli ten minimalny odstęp nie zostanie zachowany, poduszki powietrzne nie spełnią swojej funkcji ochronnej - zagrożenie życia! Ponadto fotele i zagłówki muszą być zawsze ustawione odpowiednio do wzrostu siedzącej osoby.
■ Podczas napełniania poduszek powietrznych działają duże siły i w przypadku niewłaściwej pozycji siedzącej lub złego ustawienia fotela może dojść do obrażeń ciała.
■ Między osobami jadącymi z przodu a poduszkami powietrznymi nie mogą się znajdować żadne inne osoby, zwierzęta czy przedmioty.
Czołowa poduszka powietrzna a przewożenie dzieci
■ W żadnym wypadku na przednim fotelu samochodu nie wolno przewozić niezabezpieczonych dzieci. Gdyby wskutek wypadku nastąpiło wyzwolenie poduszki powietrznej, dziecko mogłoby doznać poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń!
■ Jeżeli na fotelu pasażera ma być zamocowany fotelik dziecięcy, w którym dziecko jest przewożone tyłem do kierunku jazdy, należy koniecznie wyłączyć czołową poduszkę powietrzną po stronie pasażera strona 20, Wyłączanie poduszek powietrznych. Jeśli się tego nie uczyni, wyzwolenie czołowej poduszki powietrznej pasażera może spowodować u dziecka poważne, a nawet śmiertelne obrażenia. Dzieci należy przewozić na fotelu pasażera zgodnie z przepisami danego kraju, dotyczącymi używania fotelików dziecięcych.
Wskazówki ogólne
■ Kierownicy i osłony poduszki powietrznej w desce rozdzielczej po stronie pasażera nie wolno oklejać, osłaniać ani w inny sposób modyfikować. Części te można czyścić tylko suchą szmatką lub szmatką lekko zwilżoną wodą.
Na pokrywach poduszek powietrznych lub w ich bezpośredniej bliskości nie wolno montować żadnych dodatkowych elementów, takich jak uchwyty na kubki, uchwyty do telefonu itp.
■ Nigdy nie kłaść żadnych przedmiotów na powierzchni modułu poduszki powietrznej w desce rozdzielczej po stronie pasażera.
Informacja
Rys. 10 Miejsce montażu poduszki powietrznej / poduszka powietrzna
napełaniana gazem / bezpieczny odstęp nóg od deski rozdzielczej
Poduszka powietrzna kolan kierowcy chroni nogi kierowcy przed obrażeniami podczas wypadku.
Poduszka powietrzna kolan kierowcy A znajduje się w dolnej części deski rozdzielczej pod kolumną kierownicy rys. 10.
W przypadku zderzenia czołowego o większej energii zostaje wyzwolona poduszka powietrzna kolan kierowcy wraz z czołową poduszką powietrzną.
Przez zanurzanie się kierowcy w całkowicie napełnioną poduszkę B następuje łagodne wyhamowanie jego ruchu do przodu, co zmniejsza ryzyko urazu nóg.
UWAGA
■ Przesunąć fotel w przód lub w tył tak, aby odstęp między nogami C a deską rozdzielczą na wysokości poduszki powietrznej kolan wynosił co najmniej 10 cm rys. 10. Jeżeli spełnienie tego warunku jest niemożliwe ze względu na wzrost, należy zwrócić się do specjalistycznej stacji obsługi.
■ Powierzchni modułu poduszki powietrznej w dolnej części deski rozdzielczej pod kolumną kierownicy nie należy zaklejać, zakrywać, ani w żaden inny sposób przerabiać. Części te można czyścić tylko suchą ściereczką lub ściereczką lekko zwilżoną wodą. Na pokrywie modułu poduszki powietrznej ani bezpośrednio przy niej nie można montować żadnych dodatkowych części.
■ Nie zaczepiać przy kluczyku zapłonowym żadnych dużych ani ciężkich przedmiotów (pęki kluczy itp.). W razie uaktywnienia się poduszki powietrznej kolan przedmioty te mogłyby odskoczyć i spowodować obrażenia kierowcy i pasażerów.
Informacja
W samochodach z poduszką powietrzną kolan kierowcy na boku deski rozdzielczej po stronie kierowcy znajduje się piktogram z napisem AIRBAG.
Rys. 11 Miejsce montażu poduszki powietrznej w fotelu przednim / w fotelu na
kanapie tylnej
Rys. 12 Poduszki powietrzne napełniane gazem
Boczne poduszki powietrzne zapewniają pasażerom dodatkową ochronę górnej części tułowia (klatki piersiowej, brzucha, miednicy) w czasie zderzenia bocznego o większej energii.
Boczne poduszki powietrzne przednie są wbudowane w boki oparć foteli przednich rys. 11 - A.
Boczne poduszki powietrzne tylne znajdują się między obszarem wsiadania a oparciem kanapy tylnej rys. 11- B.
Przy wyzwoleniu bocznych poduszek powietrznych po właściwej stronie następuje również wyzwolenie kurtyn powietrznych i napinaczy pasów.
Podczas zanurzania się w całkowicie napełnioną poduszkę powietrzną rys. 12 następuje wytłumienie ruchu w bok osoby jadącej samochodem i zmniejszenie ryzyka zranienia górnej części tułowia (klatki piersiowej, brzucha i miednicy) od strony drzwi.
UWAGA
Wskazówki dotyczące właściwej pozycji siedzącej
■ Głowa osoby jadącej nigdy nie powinna się znajdować w zasięgu działania bocznej poduszki powietrznej. W przeciwnym razie w czasie wypadku mogłoby dojść do ciężkich obrażeń. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, przewożonych bez odpowiedniego fotelika dziecięcego strona 24, Bezpieczeństwo dziecka a boczna poduszka powietrzna.
■ Między osobami jadącymi a poduszkami powietrznymi nie mogą się znajdować żadne inne osoby, zwierzęta czy przedmioty. Na drzwiach nie mogą być założone żadne akcesoria, takie jak np. uchwyty na napoje.
■ Jeśli w czasie jazdy dzieci siedzą w niewłaściwej pozycji, w razie wypadku są narażone na zwiększone ryzyko obrażeń. Może to mieć poważne konsekwencje strona 22, Fotelik dziecięcy.
Sterownik poduszek powietrznych pracuje, wykorzystując sygnały czujników ciśnienia umieszczonych w drzwiach przednich. Z tego powodu zarówno w drzwiach jak i w tapicerce drzwi nie wolno dokonywać żadnych zmian (np. nie montować dodatkowych głośników). Wprowadzone zmiany mogłyby mieć niekorzystny wpływ na działanie układu poduszek powietrznych.
Wszelkie prace związane z przednimi drzwiami i ich tapicerką powinny być wykonywane w specjalistycznej stacji obsługi. Dlatego należy przestrzegać następujących wskazówek.
■ W żadnym wypadku nie jechać ze zdjętą tapicerką drzwi.
■ W żadnym wypadku nie jechać, jeśli z wewnętrznej płyty drzwi zostały wymontowane części, a otwory po nich nie zostały odpowiednio zamknięte.
■ W żadnym wypadku nie jechać, jeśli z drzwi zostały wymontowane głośniki, a otwory po nich nie zostały odpowiednio zamknięte.
■ Jeśli w wewnętrznej płycie drzwi zostały zamontowane dodatkowe głośniki lub inne elementy wyposażenia, zawsze się upewnić, że otwory na nie zostały szczelnie zakryte lub wypełnione.
■ Tego rodzaju prace zawsze wykonywać u partnera serwisowego ŠKODA lub w specjalistycznej stacji obsługi.
■ W samochodzie na haczykach do ubrań wieszać tylko lekkie elementy odzieży. W kieszeniach odzieży nie zostawiać ciężkich ani ostrych przedmiotów.
■ Na bok oparcia fotela nie wolno wywierać dużej siły (np. uderzać, kopać itp.), gdyż może to spowodować uszkodzenie poduszek powietrznych. Uszkodzona boczna poduszka powietrzna mogłaby nie zadziałać podczas wypadku!
■ Na fotele kierowcy i pasażera nie wolno zakładać żadnych pokrowców, które nie mają wyraźnego dopuszczenia firmy ŠKODA. Ponieważ boczna poduszka powietrzna rozwija się z oparcia fotela, zastosowanie niedopuszczonych pokrowców mogłoby znacznie ograniczyć jej skuteczność.
■ Uszkodzenia oryginalnego obicia fotela w obrębie bocznej poduszki powietrznej powinny zostać niezwłocznie usunięte w specjalistycznej stacji obsługi.
■ Moduły poduszek powietrznych w fotelach nie mogą mieć uszkodzeń, pęknięć ani głębokich rys. Nie wolno ich otwierać na siłę.
Informacja
Rys. 13 Miejsce zamontowania kurtyn powietrznych / kurtyna powietrzna
wypełniana gazem
Kurtyny powietrzne zapewniają dodatkową ochronę głowy i szyi pasażerów w czasie poważniejszego zderzenia czołowego.
Kurtyny powietrzne są umieszczone po obu stronach samochodu wewnątrz, nad drzwiami rys. 13 - A.
W przypadku zderzenia bocznego następuje wyzwolenie kurtyny powietrznej wraz z odpowiednią boczną poduszką powietrzną i napinaczem pasów przy przednim fotelu po stronie zderzenia.
Po rozwinięciu poduszka powietrzna zakrywa obszar okien drzwi przednich i tylnych oraz słupki drzwi rys. 13 - B.
Uderzenie głową o wewnętrzne elementy wyposażenia amortyzuje nadmuchana kurtyna powietrzna. Poprzez zmniejszenie obciążenia głowy, a także poprzez mniejsze nadwyrężenie ruchów głowy zmniejszają się również obciążenia przyjmowane na szyję.
UWAGA
Wskazówki ogólne
■ W zasięgu działania kurtyn powietrznych nie powinno być żadnych przedmiotów, aby poduszki mogły się bez przeszkód rozwinąć.
■ W samochodzie na haczykach do ubrań wieszać tylko lekkie elementy odzieży. W kieszeniach odzieży nie zostawiać ciężkich ani ostrych przedmiotów.
Ponadto do wieszania odzieży nie używać wieszaków ubraniowych.
■ Wskutek zamontowania w obszarze kurtyny powietrznej wyposażenia dodatkowego (nieprzewidzianego przez producenta), w przypadku wyzwolenia poduszek powietrznych może nastąpić znaczące ograniczenie ochronnej funkcji kurtyny powietrznej. W czasie rozwijania się uaktywnionej kurtyny powietrznej mogłoby nastąpić odrzucenie do wnętrza samochodu zamontowanych elementów wyposażenia dodatkowego i zranienie jadących samochodem strona 178.
■ Osłon przeciwsłonecznych nie wolno przesuwać na boczną szybę w zasięgu rozwijania kurtyny powietrznej, jeśli przymocowane są do niej inne przedmioty jak np. długopis itp. W razie wyzwolenia kurtyny powietrznej mogłoby dojść do zranienia jadących samochodem.
■ Między osobami jadącymi a poduszkami powietrznymi nie mogą się znajdować żadne inne osoby, zwierzęta czy przedmioty. Ponadto żadna z jadących osób nie powinna wychylać głowy przez okno ani wystawiać przez nie rąk czy dłoni.
Sterownik poduszek powietrznych pracuje, wykorzystując sygnały czujników ciśnienia umieszczonych w drzwiach przednich. Z tego powodu zarówno w drzwiach jak i w tapicerce drzwi nie wolno dokonywać żadnych zmian (np. nie montować dodatkowych głośników). Wprowadzone zmiany mogłyby mieć niekorzystny wpływ na działanie układu poduszek powietrznych.
Wszelkie prace związane z przednimi drzwiami i ich tapicerką powinny być wykonywane w specjalistycznej stacji obsługi. Dlatego należy przestrzegać następujących wskazówek.
■ W żadnym wypadku nie jechać ze zdjętą tapicerką drzwi.
■ W żadnym wypadku nie jechać, jeśli z wewnętrznej płyty drzwi zostały wymontowane części, a otwory po nich nie zostały odpowiednio zamknięte.
■ W żadnym wypadku nie jechać, jeśli z drzwi zostały wymontowane głośniki, a otwory po nich nie zostały odpowiednio zamknięte.
■ Jeśli w wewnętrznej płycie drzwi zostały zamontowane dodatkowe głośniki lub inne elementy wyposażenia, zawsze się upewnić, że otwory na nie zostały szczelnie zakryte lub wypełnione.
■ Tego rodzaju prace zawsze wykonywać u partnera serwisowego ŠKODA lub w specjalistycznej stacji obsługi.
Informacja
W pojazdach z kurtyną powietrzną na okładzinie słupka B znajduje się napis AIRBAG.
Możliwość wyłączenia poduszek powietrznych jest przewidziana np. w następujących przypadkach.
Gdy na fotelu pasażera trzeba umieścić fotelik dziecięcy, w którym dziecko jest przewożone tyłem do kierunku jazdy (w niektórych krajach - według obowiązujących tam przepisów - przodem do kierunku jazdy) strona 22, Bezpieczne przewożenie dzieci.
Gdy mimo właściwego ustawienia fotela kierowcy nie można zachować minimalnego odstępu 25 cm między środkiem kierownicy a kośćmi mostka kierowcy.
Gdy w przypadku osób niepełnosprawnych niezbędne jest wykonanie przebudowy w obszarze kierownicy.
Gdy montuje się inne fotele (np. fotel ortopedyczny bez bocznej poduszki powietrznej).
Czołową poduszkę powietrzną pasażera można wyłączyć wyłącznikiem poduszki powietrznej strona 21, Wyłączanie czołowej poduszki powietrznej pasażera.
W razie potrzeby wyłączenie innych poduszek powietrznych należy zlecić partnerowi serwisowemu ŠKODA.
Nadzorowanie układu poduszek powietrznych
Gotowość układu poduszek powietrznych do działania jest nadzorowana elektronicznie także wtedy, gdy jedna z poduszek jest wyłączona.
Poduszka powietrzna wyłączona za pomocą przyrządu diagnostycznego
Lampka kontrolna świeci po
włączeniu zapłonu przez ok. 4 sekundy, po
czym miga przez ok. 12 sekund.
Czołowa poduszka powietrzna pasażera wyłączona za pomocą wyłącznika poduszki powietrznej na schowku
Lampka kontrolna świeci przez
ok. 4 sekundy po włączeniu zapłonu.
Lampka kontrolna 3 rys. 14
na stronie 21 włącza się po włączeniu
zapłonu.
Informacja
Rys. 14 Wyłącznik czołowej poduszki powietrznej pasażera / lampka kontrolna
wyłączenia / włączenia czołowej poduszki powietrznej pasażera
Tym wyłącznikiem wyłącza się tylko czołową poduszkę powietrzną pasażera.
Wyłączanie
Wyłączyć zapłon.
Otworzyć schowek po stronie pasażera.
Pióro kluczyka z pilotem zdalnego sterowania całkowicie rozłożyć .
Ostrożnie wsunąć kluczyk w otwór w wyłączniku poduszki powietrznej aż do oporu.
Za pomocą kluczyka ostrożnie przekręcić wyłącznik poduszki powietrznej do pozycji 2 rys. 14 OFF.
Kluczyk wyjąć z wyłącznika poduszki powietrznej .
Zamknąć schowek po stronie pasażera.
Sprawdzić, czy po włączeniu zapłonu zapala się lampka kontrolna
z napisem
3 .
Włączanie
Wyłączyć zapłon.
Otworzyć schowek po stronie pasażera.
Pióro kluczyka z pilotem zdalnego sterowania całkowicie rozłożyć .
Ostrożnie wsunąć kluczyk w otwór w wyłączniku poduszki powietrznej aż do oporu.
Wyłącznik poduszki powietrznej przekręcić kluczykiem zapłonu do pozycji 1 rys. 14 ON.
Kluczyk wyjąć z wyłącznika poduszki powietrznej .
Zamknąć schowek po stronie pasażera.
Sprawdzić, czy po włączeniu zapłonu zapala się lampka kontrolna
z napisem
3 .
Lampka kontrolna zgaśnie po
upływie 65 sekund po zmianie stanu włącznika
poduszki powietrznej lub po włączeniu zapłonu.
UWAGA
■ Za wyłączenie i włączenie poduszki powietrznej odpowiada kierowca.
■ Poduszkę powietrzną wolno wyłączać tylko wtedy, gdy jest wyłączony zapłon! W przeciwnym razie można spowodować błąd w układzie wyłączania poduszek powietrznych.
■ Jeżeli lampka kontrolna
miga, poduszka powietrzna pasażera
nie
zostanie wyzwolona w czasie wypadku! Niezwłocznie zlecić sprawdzenie
poduszek powietrznych w specjalistycznej stacji obsługi.
■ Podczas jazdy nie pozostawiać kluczyka w wyłączniku poduszki powietrznej.
■ W wyniku wstrząsów kluczyk może przekręcić się w szczelinie i włączyć poduszkę powietrzną!
■ Podczas wypadku poduszka powietrzna mogłaby zostać niespodziewanie wyzwolona - niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń lub zagrożenie życia!
OSTROŻNIE
Niecałkowicie rozłożone pióro kluczyka może uszkodzić wyłącznik poduszki powietrznej!
Włącznik zapłonu
0 Pozycja OFF
1 Pozycja ACC
2 Pozycja ON
3 Pozycja START
OSTRZEŻENIE
Nigdy nie wyjmuj kluczyka z włącznika zapłonu ani
nie przekręcaj go na pozycję OFF podczas jazdy. Kierownica
zostanie zablokowana, co może spowodować
utratę kontroli nad pojazdem. Może to skończyć się
poważnym uszkodzeniem pojazdu lub obrażeni ...
Monitorowanie martwych pól
Ten system wspomagania jazdy ostrzega
kierowcę o obecności innego pojazdu w strefie
martwego pola jego pojazdu (strefy poza polem
widzenia kierowcy), jak tylko obecność innego
pojazdu przedstawia potencjalne zagrożenie.
System ten zaprojektowano w celu poprawy bezpieczeństwa jazdy i w
żadnym
wypadku nie zastępuje on używania
lusterek wstecz ...