Skoda Octavia (Generacja III): Bezpieczne przewożenie dzieci

Skoda Octavia (Generacja III) –> Bezpieczeństwo –> Bezpieczne przewożenie dzieci

Fotelik dziecięcy

Zasadniczo bezpieczniejsze jest przewożenie dzieci z tyłu samochodu, a nie na fotelu pasażera.

Inaczej niż u dorosłych, mięśnie i struktura kostna dzieci nie są jeszcze w pełni wykształcone. Z tego powodu dzieci są narażone na większe niebezpieczeństwo urazu.

Dzieci należy przewozić zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju.

Używać fotelików dziecięcych spełniających wymogi normy ECE-R 44. Norma ECE-R oznacza: Regulacja Europejskiej Komisji Gospodarczej (Economic Commission for Europe - Regulation).

Foteliki zgodne z normą ECE-R 44 są oznaczone trwale znakiem kontrolnym: duże E w kółku, poniżej numer atestu.

UWAGA

■ Podczas użytkowania fotelików dziecięcych należy przestrzegać obowiązujących w danym kraju przepisów.

■ W żadnym razie nie wolno przewozić dzieci - nawet niemowląt! - trzymanych na kolanach.

■ Nigdy nie zostawiać w samochodzie dzieci bez nadzoru. W pewnych warunkach klimatycznych w samochodzie może powstać temperatura zagrażająca życiu.

■ Przez cały czas jazdy samochodem dziecko musi być zapięte! W przeciwnym razie podczas wypadku dziecko zostałoby rzucone siłą bezwładności, mogąc przy tym śmiertelnie zranić siebie i inne osoby jadące samochodem.

■ Dzieci, które w czasie jazdy pochylają się do przodu lub siedzą w niewłaściwej pozycji, narażają się na zwiększone ryzyko obrażeń w razie wypadku.

Dotyczy to zwłaszcza dzieci przewożonych na fotelu pasażera - gdy w czasie wypadku następuje wyzwolenie poduszek powietrznych, może dojść do ciężkich obrażeń, a nawet do śmierci!

■ Koniecznie przestrzegać instrukcji producenta fotelika dziecięcego na temat właściwego ułożenia pasów. Źle założone pasy bezpieczeństwa mogą spowodować obrażenia nawet podczas lekkiego wypadku.

■ Trzeba sprawdzać, czy pasy są prawidłowo ułożone. Ważne jest też, by nie przechodziły przez ostre krawędzie i nie tarły o nie.

■ Jeżeli na fotelu pasażera ma być zamocowany fotelik dziecięcy, w którym dziecko jest przewożone tyłem do kierunku jazdy, należy koniecznie wyłączyć czołową poduszkę powietrzną po stronie pasażera. Dalsze informacje strona 23, Stosowanie fotelika dziecięcego na fotelu pasażera.

OSTROŻNIE

  • Przed zamontowaniem fotelika dziecięcego montowanego przodem do kierunku jazdy ustawić odpowiedni zagłówek na największą dostępną wysokość
  • Jeżeli zagłówek utrudnia montaż fotelika dziecięcego nawet przy ustawieniu maksymalnej wysokości, zagłówek należy wymontować strona 90. Po wymontowaniu fotelika dziecięcego zamontować zagłówek na miejsce.

Informacja

Zachęcamy do wyboru fotelika dziecięcego z oferty oryginalnych akcesoriów ŠKODA. Foteliki te zostały opracowane i sprawdzone z myślą o stosowaniu w samochodach ŠKODA. Spełniają one wymagania normy ECE-R 44.

Stosowanie fotelika dziecięcego na fotelu pasażera

Nigdy nie używać fotelika dziecięcego skierowanego tyłem do kierunku jazdy na siedzeniu chronionym przez umieszczoną przed nim aktywną poduszkę powietrzną.

Dziecko mogłoby doznać poważnych, a nawet śmiertelnych obrażeń.

Rys. 15 Naklejka na słupku B po stronie pasażera
Rys. 15 Naklejka na słupku B po stronie pasażera

Rys. 16 Osłona przeciwsłoneczna po stronie pasażera / naklejka
Rys. 16 Osłona przeciwsłoneczna po stronie pasażera / naklejka

Ze względów bezpieczeństwa zalecamy Państwu, aby w miarę możliwości foteliki dziecięce umieszczać na siedzeniach z tyłu.

Jeżeli na fotelu pasażera ma być zamocowany fotelik dziecięcy, należy przestrzegać następujących zaleceń.

Jeżeli ma być używany fotelik dziecięcy, w którym dziecko jest przewożone tyłem do kierunku jazdy, należy koniecznie wyłączyć czołową poduszkę powietrzną po stronie pasażera .

Oparcie fotela pasażera ustawić w miarę możliwości pionowo, w taki sposób, by oparcie fotelika dziecięcego było stabilnie ustawione względem oparcia fotela pasażera.

Fotel pasażera przesunąć w miarę możliwości do tyłu, tak aby umieszczony za nim fotelik dziecięcy nie stykał się z fotelem.

W przypadku fotelików dziecięcych grupy 2 lub 3 należy zwracać uwagę, by prowadnica umieszczona na zagłówku fotelika dziecięcego znajdowała się na tej samej wysokości, co prowadnica na kolumnie B po stronie pasażera.

Fotel pasażera z regulacją wysokości ustawić na maksymalną wysokość.

Pas bezpieczeństwa pasażera ustawić na maksymalną wysokość.

Umieścić i zamocować fotelik dziecięcy na siedzeniu, a dziecko posadzić i zapiąć w foteliku zgodnie z instrukcją obsługi dostarczoną przez producenta fotelika.

UWAGA

■ Jeżeli na fotelu pasażera ma być zamocowany fotelik dziecięcy, w którym dziecko jest przewożone tyłem do kierunku jazdy, należy koniecznie wyłączyć czołową poduszkę powietrzną po stronie pasażera strona 20, Wyłączanie poduszek powietrznych.

■ Przy włączonej czołowej poduszce powietrznej pasażera nigdy nie montować na fotelu pasażera fotelika dziecięcego, w którym dziecko jest przewożone tyłem do kierunku jazdy. Fotelik dziecięcy znajduje się w zasięgu rozwijania czołowej poduszki powietrznej pasażera. W razie wyzwolenia poduszka powietrzna mogłaby ciężko lub nawet śmiertelnie zranić dziecko.

■ Informuje o tym również naklejka, która znajduje się w jednym z następujących miejsc.

■ Na słupku B po stronie pasażera rys. 15. Naklejka ta jest widoczna po otwarciu drzwi pasażera.

■ Na osłonie przeciwsłonecznej po stronie pasażera. W pojazdach przeznaczonych dla niektórych krajów naklejka znajduje się na osłonie przeciwsłonecznej po stronie pasażera rys. 16.

■ W przypadku fotelików dziecięcych grupy 2 lub 3 należy zwracać uwagę, by prowadnica umieszczona na zagłówku fotelika dziecięcego znajdowała się na tej samej wysokości, co prowadnica na kolumnie B po stronie pasażera.

■ Jeżeli fotelik dziecięcy, w którym dziecko jest przewożone na siedzeniu pasażera tyłem do kierunku jazdy, nie jest już używany, należy ponownie włączyć czołową poduszkę powietrzną pasażera.

Bezpieczeństwo dziecka a boczna poduszka powietrzna

Rys. 17 Źle zabezpieczone dziecko, siedzące w niewłaściwej pozycji, zagrożone przez boczną poduszkę
Rys. 17 Źle zabezpieczone dziecko, siedzące w niewłaściwej pozycji, zagrożone przez boczną poduszkę powietrzną / dziecko właściwie zabezpieczone przez zastosowanie fotelika dziecięcego

Dziecko nigdy nie powinno się znajdować w zasięgu rozwijania bocznej poduszki powietrznej rys. 17 - A.

Między dzieckiem a obszarem rozwijania bocznej poduszki powietrznej musi być pozostawiona wystarczająca przestrzeń, aby boczna poduszka powietrzna zapewniała możliwe najlepszą ochronę rys. 17 - B.

UWAGA

■ Głowa dziecka nigdy nie powinna się znajdować w zasięgu działania bocznej poduszki powietrznej - ryzyko obrażeń!

■ W zasięgu działania bocznej poduszki powietrznej nie wolno kłaść żadnych przedmiotów - ryzyko obrażeń!

Podział fotelików dziecięcych na grupy

Przegląd grup fotelików dziecięcych zgodnie z normą ECE-R 44.


Używanie fotelików dziecięcych mocowanych przy użyciu pasa bezpieczeństwa

Przydatność fotelików dziecięcych mocowanych przy użyciu pasa bezpieczeństwa do stosowania na różnych siedzeniach wg normy ECE-R 16.


Kategoria fotelika dziecięcego "Universal" - fotelik dziecięcy przeznaczony do mocowania na fotelu przy użyciu pasa bezpieczeństwa.

Systemy mocowania

Zaczepy systemu ISOFIX

Rys. 18 Kanapa: ISOFIX
Rys. 18 Kanapa: ISOFIX

Pomiędzy oparciem a siedziskiem skrajnych miejsc na kanapie tylnej lub oparciem a siedziskiem fotela pasażera są umieszczone dwa zaczepy do mocowania fotelików dziecięcych zgodnych z systemem ISOFIX rys. 18.

Aby odsłonić zaczepy należy najpierw zdjąć zatyczki.

Po wymontowaniu fotelika dziecięcego założyć zatyczki na miejsce.

UWAGA

■ Zamontowanie i wymontowanie fotelika dziecięcego z systemem ISOFIX przeprowadzać zawsze zgodnie z instrukcją producenta fotelika dziecięcego.

■ Do zaczepów przeznaczonych do zamontowania fotelika dziecięcego z systemem ISOFIX nigdy nie mocować innych fotelików dziecięcych, pasów ani przedmiotów - zagrożenie życia!

Informacja

■ Fotelik dziecięcy z systemem mocowania ISOFIX można zamontować w samochodzie z zaczepami systemu ISOFIX tylko wtedy, gdy fotelik ten jest dopuszczony do stosowania w danym typie samochodu. Dalsze informacje można uzyskać u partnera handlowego ŠKODA.

■ Foteliki z systemem mocowania ISOFIX można nabyć w ofercie oryginalnych akcesoriów ŠKODA.

Używanie fotelików dziecięcych z systemem ISOFIX

Przydatność fotelików dziecięcych z systemem ISOFIX do stosowania na różnych siedzeniach wg normy ECE-R 16.

Używanie fotelików dziecięcych z systemem ISOFIX


a) Rozmiar jest podany na tabliczce umieszczonej na foteliku dziecięcym.

b) Jeżeli fotel pasażera jest wyposażony w zaczepy do mocowania systemu ISOFIX, oznacza to, że fotel jest przystosowany do montażu fotelika dziecięcego ISOFIX z dopuszczeniem "Semi-Universal".

IL-SU Fotel jest przystosowany do montażu fotelika dziecięcego ISOFIX z dopuszczeniem "Semi-Universal". Kategoria "Semi-Universal" oznacza, że fotelik dziecięcy z systemem ISOFIX jest przystosowany do stosowania w Państwa samochodzie. Uwzględnić listę pojazdów dołączoną do fotelika.

IUF Fotel jest przystosowany do montażu fotelika dziecięcego ISOFIX z dopuszczeniem "Universal", mocowanego przy użyciu pasa mocującego TOP TETHER.

X Siedzenie nie jest wyposażone w zaczepy systemu ISOFIX.

Zaczepy mocujące systemu TOP TETHER

Rys. 19 Zaczepy mocujące systemu TOP TETHER
Rys. 19 Zaczepy mocujące systemu TOP TETHER

Zaczepy do mocowania pasa mocującego fotelika dziecięcego z systemem TOP TETHER znajdują się z tyłu oparć skrajnych tylnych siedzeń rys. 19.

UWAGA

■ Zamontowanie i wymontowanie fotelika dziecięcego z systemem TOP TETHER przeprowadzać zawsze zgodnie z instrukcją producenta fotelika dziecięcego.

■ Fotelików dziecięcych z systemem TOP TETHER używać wyłącznie na siedzeniach wyposażonych w zaczepy.

■ W jednym zaczepie montować zawsze tylko jeden pas mocujący fotelika dziecięcego.

■ Zabrania się przebudowy systemów mocowania w samochodzie, np. montowania śrub w innych punktach.

Układ poduszek powietrznych

...

Kokpit

...

Zobacz tez:

Tablet dotykowy
System umożliwia dostęp do: - menu ustawiania parametrów funkcji i wyposażenia pojazdu, - menu ustawień audio i wyświetlania, - sterowania wyposażenia audio i telefonu oraz wyświetlania informacji powiązanych. - wyświetlania komunikatów alarmowych, - wyświetlania temperatury zewnętrznej (błękitny płatek  ...

System "Zdalny dostęp i rozruch"
System umożliwia odryglowanie, zaryglowanie i rozruch pojazdu, kiedy użytkownik trzyma klucz elektroniczny przy sobie. Klucz elektroniczny może być także używany jako pilot, patrz rubryka "Klucz / pilot zdalnego sterowania". ...

Categorie