Citroen C4 (Generacja II): Dodatek AdBlue i system SCR (Diesel Blue HDi)

Citroen C4 (Generacja II) –> Kontrole –> Dodatek AdBlue i system SCR (Diesel Blue HDi)

Aby chronić środowisko i zapewnić przestrzeganie nowej normy Euro 6, nie zmniejszając przy tym osiągów i nie zwiększając zużycia paliwa w silnikach Diesla, CITRO ËN wyposażył swoje samochody w urządzenie, które łączy w sobie system SCR (Selektywnej Redukcji Katalitycznej) z filtrem cząstek stałych (FAP) w celu uzdatniania spalin.

System SCR

Za pomocą dodatku zwanego AdBlue zawierającego mocznik katalizator przekształca do 85% tlenków azotu (NO x) na azot i wodę, które są nieszkodliwe dla zdrowia i środowiska.

System SCR


Dodatek AdBlue mieści się w specjalnym zbiorniku, znajdującym się pod bagażnikiem w tylnej części samochodu. Jego pojemność wynosi 17 litrów: umożliwia to przebieg około 20 000 km przed włączeniem się urządzenia alarmowego, które ostrzega kierowcę, gdy zawartość zbiornika pozwala na przejechanie tylko 2400 km.

W trakcie każdego zaprogramowanego przeglądu w ASO sieci CITRO ËN albo w warsztacie specjalistycznym zbiornik dodatku AdBlue jest całkowicie napełniany, aby zapewnić prawidłowe działanie systemu SCR .

Jeżeli szacunkowy przebieg pomiędzy dwoma kolejnymi przeglądami przekracza granicę 20 000 km, zalecamy udanie się do ASO sieci CITRO ËN lub do warsztatu specjalistycznego, aby uzupełnić ilość dodatku.

Gdy zbiornik AdBlue jest pusty, zainstalowane urządzenie uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika.

Gdy system SCR jest uszkodzony, poziom emisji zanieczyszczeń przez samochód nie odpowiada już przepisom Euro 6: Państwa samochód zaczyna zanieczyszczać środowisko.

W przypadku potwierdzonej awarii systemu SCR należy udać się jak najszybciej do ASO sieci CITRO ËN albo do warsztatu specjalistycznego: po przebyciu 1100 km włączy się automatycznie urządzenie, aby uniemożliwić uruchomienie silnika.

Wskaźniki zasięgu

Z chwilą włączenia stacyjki wskaźnik umożliwia poznanie szacunkowej drogi w kilometrach, którą może przebyć samochód przed automatycznym zablokowaniem rozruchu silnika, gdy tylko zostanie napoczęta rezerwa w zbiorniku AdBlue albo po wykryciu wadliwego działania systemu oczyszczania spalin SCR .

W przypadku równoczesnego wykrycia wadliwego działania i niskiego poziomu AdBlue wyświetlana jest mniejsza z wartości zasięgu.

Zasięg większy niż 2400 km

Po włączeniu stacyjki żadna informacja dotycząca zasięgu nie wyświetla się automatycznie w zestawie wskaźników.

W przypadku ryzyka niemożności rozruchu związanego z brakiem dodatku AdBlue

Przepisowe urządzenie blokujące rozruch silnika włącza się automatycznie, gdy tylko zbiornik AdBlue jest pusty.

Zasięg pomiędzy 600 i 2400 km

Z chwilą włączenia stacyjki
zapala się wskaźnik UR EA wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i chwilowym wyświetleniem w zestawie wskaźników "NO START IN" i odległości informującej o zasięgu jazdy wyrażonym w kilometrach albo milach przed zablokowaniem rozruchu silnika (np. "NO START IN 1500 km" oznacza "Rozruch zabroniony za 1500 km").

Podczas jazdy ten komunikat pojawia się co 300 km, dopóki zapas dodatku w zbiorniku nie zostanie uzupełniony.

Należy skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN albo z warsztatem specjalistycznym, aby uzupełnić zapas dodatku AdBlue.

Zapas dodatku można także uzupełnić we własnym zakresie.

Patrz paragraf "Uzupełnianie dodatku AdBlue".

Zasięg pomiędzy 0 i 600 km

Z chwilą włączenia stacyjki
zapala się wskaźnik SERVICE i miga wskaźnik UR EA wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i chwilowym wyświetleniem w zestawie wskaźników "NO START IN" i odległości informującej o zasięgu jazdy wyrażonym w kilometrach albo milach przed zablokowaniem rozruchu silnika (np. "NO START IN 600 km" oznacza "Rozruch zabroniony za 600 km").

Podczas jazdy ten komunikat pojawia się co 30 sekund, dopóki zapas dodatku w zbiorniku nie zostanie uzupełniony.

Należy skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN albo z warsztatem specjalistycznym, aby uzupełnić zapas dodatku AdBlue.

Zapas dodatku można także uzupełnić we własnym zakresie.

Patrz paragraf "Uzupełnianie dodatku AdBlue".

W przeciwnym wypadku nie będzie możliwe ponowne uruchomienie samochodu.

Awaria związana z brakiem dodatku AdBlue

Po włączeniu stacyjki zapala się
wskaźnik SERVICE i miga wskaźnik UR EA wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i chwilowym wyświetleniem w zestawie wskaźników "NO START IN" i 0 km albo mil ("NO START IN 0 km" oznacza "Rozruch zabroniony").

Zbiornik AdBlue jest pusty: przepisowe urządzenie blokujące rozruch uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika.

Aby móc ponownie uruchomić silnik, zalecamy skontaktowanie się z ASO sieci CITRO ËN albo z warsztatem specjalistycznym w celu uzupełnienia właściwą ilością dodatku. Jeżeli wykonuje się tę operację we własnym zakresie, należy koniecznie wlać co najmniej 3,8 litra AdBlue do zbiornika dodatku.

Patrz paragraf "Uzupełnianie dodatku AdBlue".

W przypadku wykrycia niesprawności systemu oczyszczania spalin SCR

Urządzenie blokujące rozruch silnika włącza się automatycznie po przebyciu ponad 1100 km po potwierdzeniu usterki systemu czystości spalin SCR . Należy możliwie jak najszybciej zlecić sprawdzenie systemu w ASO sieci CITRO ËN albo w warsztacie specjalistycznym.

W przypadku wykrycia niesprawności

Kontrolki UR EA, SERVICE i
autodiagnostyki silnika się zapalają oraz towarzyszy im sygnał dźwiękowy i komunikat "Usterka oczyszczania spalin".

Alarm włącza się podczas jazdy, gdy niesprawność jest wykryta po raz pierwszy, następnie po włączeniu stacyjki przy kolejnej jeździe, dopóki utrzymuje się przyczyna niesprawności.

Jeżeli jest to chwilowa niesprawność, alarm znika w trakcie następnej jazdy, po kontroli autodiagnostyki systemu oczyszczania spalin SCR .

Podczas fazy dozwolonej jazdy (pomiędzy 1100 km i 0 km)


Jeżeli niesprawność systemu SCR
potwierdzi się (po przejechaniu 50 km z ciągłym wyświetlaniem sygnału niesprawności), zapalają się kontrolki SERVICE i autodiagnostyki silnika oraz miga kontrolka UR EA wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i chwilowym wyświetleniem w zestawie wskaźników "NO START IN" i odległości informującej o zasięgu jazdy w kilometrach albo milach przed zablokowaniem rozruchu silnika (np. "NO START IN 600 km" oznacza "Rozruch zabroniony za 600 km").

Podczas jazdy komunikat ten pojawia się co 30 sekund, dopóki nieprawność systemu oczyszczania spalin SCR się utrzymuje.

Alarm jest ponawiany po włączeniu stacyjki.

Należy możliwie jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci CITRO ËN albo z warsztatem specjalistycznym.

W przeciwnym wypadku nie będzie można ponownie uruchomić samochodu.

Rozruch zabroniony

Przy każdym włączeniu stacyjki
zapalają się kontrolki SERVICE i autodiagnostyki silnika oraz miga kontrolka UR EA wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i chwilowym wyświetleniem w zestawie wskaźników "NO START IN" i 0 km lub mil ("NO START IN 0 km" oznacza "Rozruch zabroniony").

Dopuszczalna granica przebiegu została przekroczona: urządzenie blokujące rozruch uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika.

Aby móc ponownie uruchomić silnik, należy koniecznie zwrócić się do ASO sieci CITRO ËN albo do warsztatu specjalistycznego.

Zamarznięcie dodatku AdBlue

Dodatek AdBlue zamarza w temperaturze niższej niż około -11C.

System SCR jest wyposażony w urządzenie do podgrzewania zbiornika AdBlue, które umożliwia jazdę w bardzo niskich temperaturach.

Uzupełnianie dodatku AdBlue

Napełnianie zbiornika AdBlue przewidziano przy każdym przeglądzie samochodu w ASO sieci CITRO ËN albo w warsztacie specjalistycznym.

Niemniej jednak, biorąc pod uwagę pojemność zbiornika, może się okazać, że konieczne będzie uzupełnienie zapasu dodatku między dwoma przeglądami, zwłaszcza jeżeli sygnalizuje to alarm (wskaźniki i komunikat).

Mogą Państwo zwrócić się do ASO sieci CITRO ËN albo do warsztatu specjalistycznego.

Jeżeli planują Państwo wykonanie tej operacji we własnym zakresie, prosimy o uważne przeczytanie następujących ostrzeżeń.

Środki ostrożności związane z użytkowaniem

Dodatek AdBlue jest roztworem na bazie mocznika. Płyn ten jest niepalny, bezbarwny i bez zapachu (jeżeli jest przechowywany w chłodnym miejscu).

W razie kontaktu ze skórą przemyć skażone miejsce bieżącą wodą i mydłem. W razie kontaktu z oczami przemywać natychmiast i obficie bieżącą wodą albo roztworem do przemywania oczu przez co najmniej 15 minut. W przypadku uczucia pieczenia albo utrzymującego się podrażnienia zasięgnąć porady lekarza.

W razie połknięcia przepłukać natychmiast usta czystą wodą, a następnie wypić dużą ilość wody.

W pewnych warunkach (np. przy wysokiej temperaturze) nie można wykluczyć ryzyka wydzielania się amoniaku: nie wdychać produktu. Opary amoniaku działają drażniąco na błony śluzowe (oczy, nos i gardło).

Przechowywać AdBlue poza zasięgiem dzieci, w oryginalnym pojemniku.

Nigdy nie przelewać AdBlue do innego pojemnika: utraciłby wówczas swoją czystość.

Używać wyłącznie dodatku AdBlue zgodnego z normą ISO 22241.

Nigdy nie rozcieńczać dodatku wodą.

Nigdy nie wlewać dodatku do zbiornika oleju napędowego.

Konfekcjonowanie w pojemniku z
tzw.

"niekapką" umożliwia uproszczenie operacji uzupełniania. Można zakupić pojemniki po 1,89 litra (1/2 galona) w ASO sieci CITRO ËN albo w warsztacie specjalistycznym.

Nigdy nie uzupełniać dodatku z dystrybutora AdBlue przeznaczonego do użytku ciężarówek.

Zalecenia dotyczące przechowywania

AdBlue zamarza w przybliżeniu poniżej -11C i ulega degradacji od 25C. Zaleca się przechowywanie pojemników w miejscu chłodnym i zabezpieczonym przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych.

W tych warunkach dodatek można przechowywać co najmniej przez rok.

Jeśli dodatek zamarzł, będzie mógł być on użyty po całkowitym rozmrożeniu na powietrzu w temperaturze otoczenia.

Nie przechowywać pojemników AdBlue w samochodzie.

Procedura

Przed przystąpieniem do uzupełniania poziomu należy upewnić się, że samochód jest ustawiony na płaskiej, poziomej powierzchni.

W okresie zimowym należy sprawdzić, czy temperatura samochodu jest wyższa niż -11C.

W przeciwnym razie zamarzającego AdBlue nie można przelać do zbiornika. Zaparkować samochód w cieplejszym pomieszczeniu na kilka godzin, aby umożliwić uzupełnienie.

  • Wyłączyć stacyjkę i wyjąć kluczyk, albo - jeżeli samochód posiada to wyposażenie - nacisnąć przycisk START /STO P, aby wyłączyć silnik.

Procedura


  • Podnieść podłogę bagażnika, aby uzyskać dostęp do zbiornika AdBlue.

    Unieruchomić podłogę poprzez zaczepienie linki podłogowej na zaczepie wspornika tylnej półki.

  • Zwolnić czarną plastikową zaślepkę, naciskając języczek.
  • Włożyć palce w otwór i obrócić niebieski korek o 1/6 obrotu w lewo
  • Wyjąć ostrożnie korek do góry, nie puszczając go.
  • Zaopatrzyć się w pojemnik
    AdBlue. Po sprawdzeniu terminu ważności i przed przystąpieniem do przelewania zawartości pojemnika do zbiornika AdBlue samochodu przeczytać uważnie opis sposobu postępowania podany na etykiecie.

Ważne: jeżeli zbiornik AdBlue w Państwa samochodzie został całkowicie opróżniony - co potwierdzają komunikaty alarmowe i niemożność ponownego rozruchu silnika - należy koniecznie uzupełnić ilością co najmniej 3,8 litra (czyli dwoma pojemnikami po 1,89 litra).

  • Po wyjęciu pojemnika, w razie wycieków, wytrzeć otoczenie wlewu do zbiornika wilgotną szmatką.

W razie rozbryzgów dodatku zmyć natychmiast zimną wodą albo wytrzeć wilgotną szmatką.

Jeżeli dodatek się skrystalizował, usunąć go przy użyciu gąbki i gorącej wody.

  • Umieścić niebieski korek na wylocie zbiornika i obrócić o 1/6 obrotu w prawo, do oporu.
  • Założyć czarną plastikową zaślepkę, zatrzaskując ją w pokrywie.
  • Odczepić linkę od zaczepu wspornika tylnej półki i opuścić podłogę bagażnika.

Ważne: w przypadku uzupełniania po awarii spowodowanej brakiem dodatku należy koniecznie odczekać około 5 minut przed ponownym włączeniem stacyjki, bez otwierania drzwi kierowcy, odryglowywania samochodu ani wkładania kluczyka do stacyjki. Nie należy też wnosić kluczyka systemu " Zdalny dostęp i rozruch " do kabiny.

Włączyć stacyjkę, a następnie po 10 sekundach włączyć silnik.

Nie wyrzucać pojemników po dodatku AdBlue razem z odpadkami domowymi. Należy składać je w pojemniku przeznaczonym do tego celu albo oddać do punktu sprzedaży.

Kontrole

Jeżeli nie ma innych zaleceń, należy kontrolować elementy zgodnie z planem obsługowym producenta i w zależności od silnika pojazdu. Kontrol& ...

Zestaw do prowizorycznej naprawy opony

...

Zobacz tez:

Gazy spalinowe
Niebezpieczeństwo Gazy spalinowe zawierają trujący tlenek węgla, który jest bezbarwny i bezwonny. Jego wdychanie stanowi zagrożenie dla życia. Jeśli spaliny przedostaną się do wnętrza samochodu, należy opuścić szyby w drzwiach. Przyczynę usterki należy usunąć w serwisie. Unikać jazdy z ...

Zalecane płyny, środki smarne i części
Zalecane płyny i środki smarne Należy korzystać wyłącznie z produktów spełniających wymogi specyfikacji. Szkody wynikłe wskutek używania produktów niezgodnych z wymogami specyfikacji nie podlegają naprawie w ramach gwarancji. Ostrzeżenie Materiały eksploatacyjne są substancjami niebezpiecznymi i mogą ...

Categorie